Közműszolgáltatók nevében érkeznek adathalász e-mailek
Az adathalászok e-mailek, illetve weboldalak, valamint nyereményjátékok formájában próbálnak személyes- vagy bankkártya-adatokhoz jutni, melyeket később bűncselekmények elkövetéséhez használnak fel – írja a police.hu.
Az adathalász e-mailek közös jellemzője, hogy egy idegen – nem a szolgáltatóhoz köthető – feladótól származnak, és bár arculati elemeiket tekintve ugyan hasonlítanak a szolgáltató által használt megjelenítési formákhoz, de azok jellemzően tört magyarsággal megfogalmazott, helytelen nyelvtani szerkezeteket alkalmazó szöveges üzenetek, melyekben a mellékelt hivatkozásra kattintással adathalász weboldalra irányítják a címzetteket.
Ezek a weboldalak szintén használják azokat az arculati elemeket, amelyek az igazi szolgáltatóval hozhatók összefüggésbe, de azokon jellemzően leegyszerűsített megjelenítést, nem működő gombokat, hivatkozásokat, illetve helytelenül megfogalmazott kifejezéseket használnak.
Amennyiben ilyen e-mailt kap, vagy felmerül Önben a gyanú, hogy adathalász üzenettel lehet dolga, mindig elővigyázatosan járjon el!
A közigazgatási szervek, közmű- vagy más szolgáltatók jellemzően nem elektronikus üzenetben keresik meg a lakosságot esetleges díjhátralékok megfizetésével, támogatások folyósításával kapcsolatban, az minden esetben kizárólag hivatalos csatornán – postai levelezési címen vagy Ügyfélkapun – keresztül történik.
Különös figyelemmel járjanak el minden olyan esetben, amikor az elektronikus levél küldője nem a szolgáltató hivatalos csatornáiról adja fel az üzenetet, vagy abban bármilyen személyes- vagy bankkártya-adat megadását kéri!
A magyar szolgáltatók többségének weboldalai .hu végződésű tartományban találhatók, amennyiben a hivatkozott oldal nem ilyen végződéssel nyílik meg, ne adja meg személyes- vagy bankkártya-adatait!
Soha ne adja meg bankkártya-adatait olyan weboldalon, amelynek létezéséről csupán egy figyelem-felhívó üzenet alapján értesült! Az ismeretlen webhelyeken regisztráláskor mindig ügyeljen arra, hogy olyan jelszót válasszon, amelyet más szolgáltatásokban nem használ, hiszen az elkövetők célja sok esetben csupán a felhasználó hitelesítő adatainak megszerzése.
Ha már regisztrált ilyen weboldalon, érdemes lecserélni az e-mail- és a közösségi média felületeken regisztrált fiókjának jelszavát, valamint korlátozni a megadott bankkártya elektronikus használatát, illetve annak cseréjét igényelni az esetleges későbbi visszaélések megelőzése érdekében – olvasható a magyar rendőrség honlapján.
Ha gyanús weboldalt talál, azt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által üzemeltett Internet Hotline felületén tudja jelenteni az alábbi hivatkozási címen:
https://e-nmhh.nmhh.hu/e-nhh/4/urlapok/esf00120/
k.z.t./fotó: police.hu