Az allergiád is pénzt hozhat
Sokan nem tudják, de nem csak a személyi jövedelemadó igényelhető vissza, egyes betegségek, allergia vagy érzékenység miatt is részesülhetünk adókedvezményben, akár visszamenőleg is – hívja fel a figyelmet az összeállítás.
A szóban forgó visszatérítések mértékét a mindenkori minimálbér alapján számolják ki, ami 2022-ben jelentősen emelkedik. A jövő évi bérmegállapodás részleteiben jelentős előrehaladást ért el a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma, 2021. november 3-án, Budapesten. A minimálbért ez alapján 2022-ben 200 ezer forintra, a garantált bérminimumot pedig 260 ezer forintra emelik januártól.
Kevesen hallottak róla, azonban a 335/2009-es kormányrendelet alapján, többen jogosultak a személyi jövedelemadó csökkentésére, amennyiben a listán szereplő súlyos, fogyatékosságnak minősülő betegségben szenvednek.
Ha a listán szereplő betegségekkel valaki együtt él, akkor a személyi jövedelemadóról szóló 1995-ös törvény alapján jogosult a személyi jövedelemadója csökkentésére. Nem kell azonban feltétlenül csak a legsúlyosabb problémákra gondolni: a kedvezmény például a laktózintolerancia, a cukorbetegség egyes esetei, vagy a cöliákia esetén is jár, így mindent egybevetve akár az ország lakosságának 35 százaléka is érintett lehet, ám a kedvezményt sokan nem használják ki, hiszen nem tudják, hogy jár nekik.
Az adókedvezmény összege havonta a törvény szerint (29/E. §) összege havonta a szabályok szerint a minimálbér 5 százaléka. Az új minimálbér megállapodás szerint a számítás alapja 200 ezer forint lesz, így a havi szinten járó adókedvezmény 2022-től 10 ezer forint, vagyis jövőre akár 120 ezer forint is megspórolható lesz évente.
Ha csak most értesültünk erről a támogatásról, és még nem vettük igénybe, viszont a betegség ténye már hosszabb ideje fennáll, akkor az első összeg ennek a pénznek a sokszorosa is lehet. Ugyanis az adókedvezményre feljogosító betegségekben szenvedők a kedvezményt az 5 éves elévülési időn belül utólag is érvényesíthetik. Azért többszázezer forint, egy kis utánjárást talán megér.
Kinek jár?
Az állam azoknak biztosítja az adókedvezményt, azt hogy kevesebb adót fizessenek, akik olyan betegségben szenvednek, amelyeket a törvény súlyos fogyatékosságként határoz meg, tehát rászorultság alapján részesülhetnek benne az állampolgárok.
A 335/2009. (XII. 29.) Kormányrendelet összesen 18 olyan betegségcsoportot (ez mintegy hétszáz betegséget jelent) határoz meg, amelyek esetén érvényesíthető az adókedvezmény, ezeket pedig a BNO kódjuk alapján a betegek is azonosíthatnak.
A következő betegségek esetén jár az adókedvezmény:
- egyes hallási és látási fogyatékosságok,
- bizonyos mentális fogyatékosságok és viselkedészavarok,
- egyes mozgásszervi megbetegedések,
- skizofrénia egyes változatai,
- a vérképzőrendszer rosszindulatú betegségei,
- egyes rákos megbetegedések,
- egyes immunbetegségek,
- egyes emésztőszervi betegségek, például Crohn betegség,
- veleszületett enzimopátiák (az egyes enzimek működésének rendellenességei), például
- laktóz intolerancia, lisztérzékenység, vagy a
- szénhidrát anyagcsere egyéb zavarai,
- veleszületett és szerzett szívbetegségek,
- egyes fejlődési rendellenességek (például Down-szindróma), vagy az
- elválasztó mirigyekkel és anyagcsere meghibásodásával összefüggő egyes megbetegedések, többek között az I. és II. típusú cukorbetegség,
- emlő- és petefészek daganat,
- méhnyakrák
- endometriozis
- here- és prosztatarák.
A betegségek pontos listáját a már említett kormányrendelet melléklete tartalmazza.
Hogyan lehet igényelni?
Amennyiben igényelnénk az adókedvezményt, első sorban orvosi igazolásra lesz szükségünk, amelyen egy szakorvos, vagy az adózó háziorvosa igazolja, hogy valóban szenvedünk az adókedvezményre jogosító betegségben. Visszamenőleges igazolás esetén ennek azt is tartalmaznia kell, hogy a betegség már az előző adóévben is fennállt.
Az igazolással a magánszemély két időpontban kérheti a kedvezmény megállapítását a Nemzeti Adó és Vámhivataltól (NAV). Az adóelőleg megállapításánál, adóelőleg-nyilatkozattal év közben, valamint a személyi jövedelemadó bevalláskor májusban.
Az igazolásnak tartalmaznia kell:
- a kedvezményt igénybe vevő személyazonosító adatait,
- lakóhelyét,
- adóazonosító jelét,
- az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátumát,
- a betegség véglegességének vagy ideiglenességének megállapítását, valamint
- az igazolást kiállító szakorvos vagy háziorvos aláírását.
Aki eddig nem tudott vagy nem élt ezzel a lehetőséggel, az konzultáljon háziorvosával, szerezze be a szükséges dokumentumokat – ehhez a jövő évi bevallásáig még van ideje – és nyújtsa be majd a visszatérítésre az igényét. Évi 120 ezer forint is jelentős össze, de mint fentebb írtuk ezt 5 évre visszamenőleg is kérheti, ami már minden családban érezhető segítséget jelenthet. Ez jogszabály által biztosított lehetőség, nem könyöradomány, segítség betegségben szenvedők számára.
Cash/fotó: facebook