Portugálok, spanyolok és olaszok vezetik a sort

 

Az Európai Unióban az összlakosság 8,4 százaléka, minden tizenkettedik felnőtt naponta fogyaszt alkoholt. A dánok, románok és luxemburgiak isznak a legtöbbször. A magyarok 13 százaléka „issza le magát havonta” – derül ki az unió luxemburgi székhelyű statisztikai hivatalának pénteken közzétett felméréséből.

A naponta alkoholt fogyasztók aránya Portugáliában a legmagasabb, ahol a lakosság egyötöde – 20,7 százaléka – iszik napi szinten, ezt követi Spanyolország és Olaszország 13, illetve 12 százalékkal. Ez az arány Lettországban és Litvániában a legalacsonyabb, csupán 1 százalék. Ugyanakkor az is kiderül a felmérésből, hogy e két balti államban a legmagasabb a heti és havi szinten italozók száma, 31,1 és 31,3 százalék.

Az uniós tagállamok közül Horvátországban volt a legmagasabb az olyanok aránya (38,3 százalék), akik soha, vagy legalábbis egy év alatt egy alkalommal sem fogyasztottak alkoholt.

A túlzott ivászat Dániában, Romániában és Luxemburgban a legmagasabb, ezekben az országokban a legjellemzőbb a legalább havonta egyszeri nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, ezen államok lakosságának 38 százaléka, 35 százaléka, illetve 34 százaléka fogyaszt alkoholt így. Magyarország ezen a téren a 27 uniós tagállam közül a 21-ik helyen áll, a magyarok 13 százaléka „issza le magát” havonta egy alkalommal. A súlyos epizódszerű alkoholizáláson az egy alkalommal több, mint 60 gramm tiszta etanolnak megfelelő mennyiség fogyasztása értendő.

A felmérésből kiderül az is, hogy valamennyi uniós tagállamban a férfiak gyakrabban isznak alkoholt, mint a nők. A legnagyobb nemek közötti különbség a napi fogyasztás tekintetében Portugáliában (33,4-9,7 százalék) és Spanyolországban (20,2-6,1 százalék), a heti fogyasztás terén pedig Romániában (32,2-6,6 százalék) és Szlovákiában (30,6-8,8 százalék) volt tapasztalható. A havi fogyasztás aránya azonban viszonylag egyenlő volt a nemek között.

Sajnálatos tény, miszerint jelentős gondot okoz – a zéró tolerancia ellenére – az ittas járművezetés és az így okozott balesetek száma, valamint a családon belüli erőszak esetében kimutatható alkohol jelenléte.

Cash/fotó: Google