Esetkocsi felszereltségű járművek

 

A mentési feladatok ellátása hatékonyságának növelése érdekében az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) 2020-ban 10 mentő gépjármű megvásárlását határozta el. Az Országos Mentőszolgálat által használt esetkocsival azonos típusú és felszereltségű járműveket 2021. június 3-án dr. Kuczik János Zoltán r. vezérőrnagy műveleti országos rendőrfőkapitány-helyettes, a Készenléti Rendőrség parancsnoka adta át – írja a police.hu.

Első blikkre joggal vetődik fel a kérdés: a rendőröknek minek mentőautó? Nos, egyre több olyan szolgálati feladatot kell ellátnia az egyenruhásoknak, ahol nem árt, ha a háttérben az egészségügyi biztosítás is rendelkezésre áll. Senkinek ne legyen kétsége, a különleges szolgálatok eddig is rendelkeztek saját mentőautóval és orvosi, szakápolói személyzettel, de nem mindenhová vonul a Terrorelhárító Szolgálat vagy a bevetési egységek, bár utóbbiaknál már nincs minden megyében egészségügyi alegység állandóan melléjük szervezve. Az sem megoldás, ha gyakorlatra vagy éppen bevetésre az Országos Mentőszolgálattól igényelnek járművet személyzettel.

Arról nem is beszélve, ha riasztást követően azonnali beavatkozásra van szükség, várni, hogy megérkezzen a mentő… És ez csak az egészségügyi része a felvetésnek. Az sem árt, ha nem „csak” az életmentéshez, azonnali orvosi, egészségügyi beavatkozásokhoz értenek a „mentősök”, de az alapvető rendőri kiképzettséggel is rendelkeznek. Ahogy mostanság a marketingből ismert kifejezés 2in1, vagyis 2 az 1-ben, elsősorban orvos, ápoló, mentős, ugyanakkor tisztában van a szükséges rendőri ismeretekkel is.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság és a Készenléti Rendőrség speciális gépjárműállománya 1-1 mentő gépjárművel bővült. Ezzel lehetővé válik, hogy az egészségügyi biztosítást igénylő rendőri feladatok során munkatársaik egy időben több helyszínen jelen lehessenek és szükség esetén segítséget nyújtsanak.

A Magyar Légimentő Nonprofit Kft. – amelynek tulajdonosi joggyakorlója a Készenléti Rendőrség – 8 mentőautót vehetett át. E fejlesztéssel a jövőben megvalósítható az, hogy a repülésre kedvezőtlen időjárási körülmények esetén is biztosított legyen a mentési tevékenység folyamatossága Magyarország hét légimentő bázisán: Budaörsön, Balatonfüreden, Sármelléken, Pécsen, Szentesen, Debrecenben és Miskolcon egyaránt.

Az új járművek a legmodernebb orvosi felszerelésekkel, többek között defibrillátorral, lélegeztetőgéppel, infúziós pumpával rendelkeznek és a betegellátáshoz szükséges gyógyszerekkel és kötszerekkel is felszerelték azokat – derül ki a tájékoztatóból.

k.z.t./fotó: police.hu