Új nyomtatvány, alapvető változások!
Néhány évvel ezelőtt a helyi iparűzési adó bevallást az illetékes önkormányzatok saját fejlesztésű bevallási nyomtatványán kellett beadni. Kis túlzással, ahány önkormányzat, annyi féle volt. Aztán 2016-tól a NAV központi nyomtatványa is rendelkezésre állt, 2020-tól pedig már kötelezően ezen a felületen kell a helyi iparűzési adó bevallásokat elkészíteni és beküldeni az adóhatósághoz, amely gondoskodik ennek az önkormányzat felé történő továbbításáról. Ha valakinek a székhelye nem ugyanazon a településen volt, ahol a tevékenységét végezte, két bevallást is kellett küldenie.
2022-től ezt már egy új nyomtatványon, a 22HIPAK nevű „kötegelt” nyomtatványon kell teljesíteni. Nem mondom, hogy egyszerűbb lett…
Az Általános Nyomtatványkitöltő (ÁNYK) keretprogram segítségével tudjuk a helyi iparűzési adót bevallani a 22HIPAK kötegelt nyomtatványon. (Az ONYA-ban – Online Nyomtatványkitöltő – tudomásom szerint még nem szerepel)
A nyomtatvány megnyitásakor a főoldalra kerülünk, ahol a személyes adatokat és a bevallási időszakot kell kitölteni. Innen az NY-01 fülre lépve kezdődnek az újdonságok.
Felhívom a figyelmet a 9. pont kitöltésére, itt jelölhetjük ugyanis azt, hogy a 2023-as évre milyen adóalap-megállapítást választunk. Éves 2-3 millió várható bevétel felett már mindenképpen az egyszerűsített adóalap megállapítást érdemes választani, ez 12 milliós árbevételig évi 50 ezer adó fizetését jelenti függetlenül a bevétel nagyságától. Eddig csak a katások választhatták ezt a „fix” összeget, mostantól bárki. A jelölés a teljes 2023-as évre vonatkozik.
Térjünk át a 22-es pontra, itt jelöljük, hogy a jelenlegi bevallással érintett 2022-es évre milyen elszámolást választunk. Az 1-es pont az átalányadózóknak a legkedvezőbb forma, jelöljük ezt. Nagyon fontos, hogy ezt a számítást csak a bevallási határidőn belül jelölhetjük, késedelmes beküldés esetén a kedvezmény nem használható!
Ugyanezen nyilatkozati oldal alján, a 81-es pontban jelölni kell az érintett önkormányzatok számát. Akinek székhelye azon a településen található, ahol a tevékenységet is végzi, értelemszerűen az egyes pontot, akinek ettől eltér (pld. Budapesten dolgozik, de Pest megyei a székhely) annak a kettes pontot kell jelölnie.
Ez után az EGY nevű fülre ugrunk, ahol az egyes pontba az átalányban megállapított jövedelem kerül (átalányadózó taxisoknál a bevétel 20 százaléka), a kettes pontba maga a bevétel. Az adóalapot és az adótt a hármas pontban már a program számítja. Több település érintettsége esetén a 04-01 lapon tudjuk jelölni az önkormányzatok szerinti megosztást. Ennek kezelése már annyira szerteágazó, hogy mindenképpen javaslom könyvelő igénybevételét.
Na itt kezdődnek az igazi újdonságok, a kötegelt nyomtatvány lényege ugyanis az, hogy a főnyomtatványhoz csatolt lapok kerülnek, esetünkben önkormányzatonként 1-1.
Vegyük most azt a variációt, hogy a vállalkozó székhelye a működési területén van. Ekkor a bal felső sarokban található 22HIPAKA felirat melletti nyilat lenyitva egy HIPAKM feliratot találunk, a mellette lévő papírlap ikonra kattintva megnyílik az adott önkormányzatra vonatkozó lap. Írjuk be az önkormányzat nevét, majd használjuk a „számított mezők újraszámítása” gombot (nyomtatvány jobb felső részén a zöld pipa mellett). Amennyiben az illetékes önkormányzatnál adómentes határ is létezik, azt a 18-as sorban kell jelezni (Budapesten például 1,5 millió forint adóalapig mentesség van).
A kitöltés ellenőrzésére mindenképpen a „zöld pipát” használjuk, ez a kötegelt nyomtatvány minden lapját, és az összefüggéseket is ellenőrzi. Szükség esetén használjuk a mellette lévő „számított mezők újraszámítása” gombot. Amennyiben az ellenőrzésnél sem piros, sem kék jelzést nem kapunk, a nyomtatvány beküldhető. Mindazonáltal vizsgáljuk át a sárga „fegyelmeztetés” jelöléseket is, de ezek nem feltétlenül jelentenek hibát. Csak egy példa: nulla adónál is kérheti a következő évi adóelőlegek feltüntetését, de ez nyilván nem értelmezhető.
Összefoglalásul: jómagam nem javaslom, hogy bárki, aki még nem találkozott „kötegelt” nyomtatvánnyal, saját maga fogjon neki kitöltésnek, inkább vegye igénybe szakember segítségét.
-oli-