Katás taxisok tucatjai térnek át az utóbbi időben átalányadózásra a magasabb nyugdíj reményében.
Az elmúlt években egyre több kisadózó egyéni vállalkozó döntött úgy, hogy átalányadózásra vált. Ennek hátterében több tényező is állhat, de az egyik legfontosabb a nyugdíjrendszer változása és az ezzel kapcsolatos aggodalmak.
A kisadózó vállalkozások havi fix összegű adót fizetnek, amely nem függ a bevételüktől. Ez sokak számára egyszerű és átlátható rendszert jelentett. Azonban a nyugdíj kiszámításakor a kisadózóként szerzett jövedelem csak részben számított bele a nyugdíjalapba, így a kisadózók nyugdíja alacsonyabb lehetett, mint azoké, akik más adózási formát választottak.
Az átalányadózás ezzel szemben lehetővé teszi, hogy a vállalkozók a bevételük arányában – legalább a minimálbér után – nyugdíjjárulékot fizessenek. Ezáltal a nyugdíjalap is magasabb lehet, ami a későbbiekben jelentősebb nyugdíjat eredményezhet. Sokan éppen ezért váltanak át kisadózásról átalányadózásra, hogy ezáltal növeljék a nyugdíjalapjukat.
Az átalányadóra való váltás előtt többen megkérdezték, hogy mennyiben emeli ez a majdani nyugdíjukat. Erre azonban nincs egzakt válasz, hiszen a nyugdíj számítása sok egyéb feltételtől függ. Egy azonban biztos: az átalányadózó vállalkozó mindenképpen magasabb kezdő nyugdíjra számíthat – akár csak 2-3 év átalányadózás után is -, mintha katásként menne nyugdíjba.
Átalányadóra váltani katáról év közben is lehet. A bejelentést követő hónap első napjától válik hatályossá az új adózási forma. Bejelenteni a 25T101E nyomtatványon lehet. Ezen voltaképpen azt jelentjük be, hogy a továbbiakban nem kívánunk a kata szerint adózni, tehát ne felejtsük el az nyomtatványon az átalányadózásra vonatkozó négyzetet bejelölni.
Az ezzel kapcsolatos bejelentés mellett azonban még két tennivaló van:
- Vállalkozásunk kezdetét a 25T1041E lapon is be kell jelenteni, a katás jogviszonyt ugyanis egész másként kezelik.
- Soron kívüli évközi kata bevallást kell tennünk a kisadózóként elért bevételünkről, mégpedig a katás adózási forma megszűnését követő 30 napon belül.
Az átalányadózás választása azonban mindezek ellenére nem mindig egyértelmű. Fontos mérlegelni az előnyöket és hátrányokat, és érdemes szakember segítségét kérni a döntéshez.
(AI) -oli