Közfeladatot ellátó személyek lettek az útellenőrök

Nem egyszerű az útellenőrök élete sem, mintahogyan senkié, aki a törvényeknek, a jogszabályoknak igyekeznek érvényt szerezni, netán mindezt bírsággal tetézni. Egy felmérés szerint: az útellenőrök 88 százalékát már érte atrocitás a munkája során – olvasható a Magyar Közút Nonprofit Zrt. közleményében.

Március elsejétől a büntető törvénykönyv szerint közfeladatot ellátó személynek minősülnek a Magyar Közút Nonprofit Zrt. útellenőrei és kezelői ellenőrei, így aki a munkájuk során bántalmazza, erőszakkal vagy fenyegetéssel akadályozza, vagy intézkedésre kényszeríti őket, az akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.

A társaság közleményében azt írta: az útellenőrök rögzítik a közutakon a szükséges beavatkozásokat, ott vannak a baleseti helyszíneknél, segítenek a bajba jutott autósokon vagy állatokon, télen gyorskátyúzást végeznek, továbbá táblák és egyéb úttartozékok soron kívüli javításáról is gondoskodnak.

A kezelői ellenőr hatósági jogkörben eljárva a túlsúlyos és/vagy túlméretes tehergépjárművek ellenőrzését végzi a mérőállomásokon, illetve mobil egységekkel. Ennek során a közlekedés biztonságára veszélyt jelentő járművet visszatarthatja a közlekedésbiztonsági kockázat elhárításáig.

Kitértek arra is, hogy 2019-ben készítettek egy belső, reprezentatív felmérést, amelyet 1480 szakember töltött ki. Eszerint a nyilatkozók 88 százalékát sértegették már, több mint 20 százalékát megdobálták autókból paradicsommal, sörös dobozzal vagy műanyag flakonnal. Továbbá minden harmadik közutast „ledudáltak” már munkavégzés közben – olvasható a közleményben.

Általános és a közlekedési kultúránk részét képezi az is, hogy a különböző élethelyzetekben hogyan viselkedünk, szabályszegéseinkre hogyan reagálunk. Sajnos e területen még van hová fejlődnünk, s e folyamatban nem fogja megvédeni az útellenőröket sem a fokozott jogi status.

 

k.z.t./fotó: kozut.hu