Május 31-el lezárult az adóbevallások beküldésének ez évi határideje. Az elmulasztott bevallásokat érdemes mielőbb pótolni, még akkor is, ha azonnali szankciókkal nem jár. Van viszont néhány kellemetlen következmény…
Először fussuk át a határidőket:
- Február 25 – katás egyéni vállalkozók bevallása a 2022 szeptember és december közötti időszakra (a januártól augusztusig tartó időszakra vonatkozó kata bevallást már tavaly októberben be kellett küldeni).
- Május 20 – ill. a hétvége miatt május 22. Személyi jövedelemadó bevallás nem-, vagy csak részben katás egyéni vállalkozóknak, magánszemélyeknek, és olyan katás vállalkozóknak akiknek egyéb, személyi jövedelemadó-köteles jövedelmük is volt (lakáskiadás, ingatlaneladás, stb.)
- Május 31 – Helyi iparűzési adó bevallás. A 2022-es évre vadonatúj bevallási nyomtatvány született, amelynek kitöltése sokaknál feladta a leckét.
Lássuk, milyen következményekkel számolhatunk, ha elmulasztottuk időben beküldeni a bevallásokat.
A NAV a kata és a személyi jövedelemadó bevallásokkal kapcsolatos késedelmeknél elég türelmes és elnéző. Először felszólítások érkeznek a pótlásra, több alkalommal is, és csak ezek eredménytelensége esetén kerül sor bírság kiszabására.
A fizetendő adók tekintetében ugyanakkor a késedelmi pótlék már az első naptól „ketyeg”. Szóval ne késlekedjünk sem a bevallások pótlásával, sem a szükséges befizetésekkel a nagyobb költségek elkerülése érdekében. Fontos megemlíteni, hogy a felszólítások kizárólag az ügyfélkapus tárhelyre érkeznek. Senki ne várjon postai ajánlott levelet, mert ilyen csak a legvégső esetben érkezik – de abban már a bírság csekk is benne lesz… Az ügyfélkapura érkező hivatalos értesítésekről minden esetben emailt küldenek az ott megadott címre. Az utóbbi időben több olyan esettel is találkoztam, amikor a vállalkozó ügyfélkapuján rég elavult, vagy soha nem használt email cím volt megadva, így természetesen a kapott értesítésekről nem értesült. Ez idővel sokba kerülhet…
Szintén sokba kerülhet az iparűzési adó bevallás elmulasztása. A legtöbb önkormányzat – például a fővárosi –, szigorúan alkalmazza a törvényben leírt szabályokat. Ennek egyik eleme, hogy a határidő után beérkező bevallásoknál már nem használhatók a kedvezményes adóalap-számítási módszerek, például ami az átalányadósokra, vagy a 8 millió forint alatti bevételűekre vonatkozik. Ilyenkor már csak az általános szabályok szerint kitöltött bevallást fogadják el, ahol a teljes bevételből legfeljebb az anyagköltség vonható le, a bevétel többi része adóalapnak minősül. Hadd világítsam meg egy példával a különbséget:
- Az átalányadózó egyéni vállalkozó 2022 évben 10 millió forint árbevétel ért el, bevallást határidőben elkészítette és beadta. Ekkor az adóalapja az szja törvényben megszabott tényleges jövedelem 1,2-vel felszorzott összege. Mivel 2022-ben a személyi jövedelemadóban az átalányadózó taxis vállalkozók 6 millió forint bevételig adókedvezményt élveztek, csak a fennmaradó 4 millió forintot kell figyelembe venni. Ennek 20 százaléka 800.000 forint, 1,2-vel felszorozva 960.000 forint, amely összeg viszont például a fővárosban az iparűzési adó-mentes sávban van, a fizetendő adó tehát nulla forint.
- Egy másik átalányadózó egyéni vállalkozó szintén 10 millió forint bevételt ért el, ám iparűzési adó bevallását határidőn túl adta be. Ekkor a teljes bevételéből levonhatja az anyagköltségét (jellemzően üzemanyag), természetesen ha ezt könyveléssel alátámasztja. Az pedig még 10 literes fogyasztással, 600 forintos literenkénti üzemanyaggal és évi 20 ezer kilométer megtételével is csak 1.200.000 forint. A fennmaradó 8.800.000 forint után meg kell fizetnie a 2 százalékos iparűzési adót, ami ez esetben 176.000 forint.
Mindkét vállalkozó ugyanazon adózási formában volt, ugyanannyi bevétellel rendelkezett, mégis a második esetben 176 ezer forintba kerül az az „apró” hiba, hogy adóbevallása nem a megadott határidőn belül érkezett be.
2023-tól már megszűntek a kedvezmények, mindössze két választási lehetőség van: vagy az általános szabályok szerint számol a vállalkozó, vagy az ún. „egyszerűsített adóalap megállapítást” választja, ami 12 millió forint éves bevételig fix 50 ezer forint/év (2%-os adóval számolva).
A bibi csak annyi, hogy ezt a választást is csak a megadott bevallási határidőig lehet(ett) megtenni erre az évre vonatkozóan.
-oli-