Tájékoztatót tett közzé a főváros az iparűzési adóalap egyszerűsített (tételes) meghatározásáról (https://budapest.hu/vallalkozasok/fovarosi-adougyek) Alább röviden összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

 

A 2023-as adóévtől a korábbi háromféle módszert egyféle (választható) adóalap-megállapítási mód váltotta fel. Az egyszerűsített (tételes) adóalap-meghatározására minden olyan adózó jogosult, akinek az adóévben (12 hónapnál rövidebb adóév esetén arányosítással) a helyi adó törvény szerinti nettó árbevétele nem haladja meg a 25 millió forintot. Több sáv is létezik 25 millió forintig, itt a taxis egyéni vállalkozókra vonatkozó sávval foglalkozunk, amely 0-12 millió forint árbevételig évi 50ezer forint.

 

Egyszerűsített adóalap meghatározás esetén adóelőleget kell fizetni, azonban az eddigiektől eltérően évente egyszer, május 31.-ig. Ennek összege az előző (egyszerűsített adóalap-meghatározás alkalmazásával érintett) adóév adójának összegével azonos. Bár a tájékoztató adóelőlegről beszél, ez az összeg tulajdonképpen az éves adókötelezettség.

 

Az egyszerűsített adóalap-meghatározást alkalmazó kisvállalkozónak – főszabályként – nem kell bevallást benyújtani mindaddig, amíg a sáv határát, a 12 millió forint bevételt nem lépi túl. Ha bevallás nem kerül benyújtásra, akkor az adóhatóság úgy tekinti, hogy az adóévi adófizetési kötelezettségének az adóévi adóelőleg megfizetésével kíván eleget tenni.

 

Na itt kezdődnek a problémák.

Egyrészt meg kellene vizsgálni, hogy a vállalkozó az előző 2022-es évről szóló bevallásában milyen módszert választott a következő adóévre. Az egyáltalán nem felhasználóbarát és erősen hiányos önkormányzati felületen ez nem mindig sikerül. Másrészt egyes vidéki önkormányzatok mindenképpen elvárják a bevallást. Ezért azt javaslom, hogy az éves iparűzési adóbevallást mindenképpen nyújtsuk be, amíg a helyzet nem tisztázódik.

 

Az egyszerűsített (sávos) módszer választását be lehet jelenteni az előző évről szóló adóbevallásban, a bevallási határidőn belül, székhelyáthelyezés vagy egyéb esetben a „Bejelentés, változásbejelentés” nevű nyomtatványon, 15 napon belül. Ezek a határidők jogvesztőek!

 

Amennyiben az adózó nem jelentette be az egyszerűsített, sávos adózási mód választását, akkor a bevallást az általános szabályok szerint kell elkészítenie, ami annyit jelent, hogy a korrigált nettó árbevétele 2 százaléka lesz az adó. Miután az iparűzési adónál csak az anyagköltség vonható le a bevételből, a fizetendő adó magas bevétel esetén százezres nagyságrendű is lehet!

 

A megtett nyilatkozat az adóévre nem módosítható és nem vonható vissza, ugyanis az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény alapján nincs helye önellenőrzésnek, ha az adózó a törvényben megengedett választási lehetőséggel jogszerűen élt.

 

A bejelentés (akár bevallásban, akár a bejelentkezés nyomtatvány benyújtásával teljesül) a teljes adóévre és valamennyi adókötelezettséggel érintett településre egyaránt vonatkozik. Ha már nem a fentiek szerint kívánja megállapítani az adóalapját, akkor e döntését az adóévet követő év ötödik hónapjának utolsó napjáig, vagyis május 31. -ig jelentheti be az adóhatóságnak az adóévi bevallásban.

 

Az egyszerűsített adóalap megállapítás választása esetén adómentességre, adókedvezményre és adócsökkentésre nincs lehetőség.

-oli-