Előnyök, hátrányok
A főállású taxis vállalkozók továbbra is alkalmazhatják a kata szerinti adózást. Mégis felmerülnek kérdések: lehet, hogy átalányadózással jobban jár? Igyekeztük pontokba szedni az előnyöket és hátrányokat.
A kata előnyei:
- Továbbra is az elérhető legalacsonyabb – 50.000 Ft/hó – közterhet kell fizetni utána. Sem egyéb adó (a helyi iparűzési adó kivételével), sem további járulék nem terheli.
- Könyvelése egyszerű, csak a bevételeket kell nyilvántartani, bevallást évente egyszer kell adni.
- A havonta fizetendő adó nem függ a bevételtől, egészen éves 12 millió forintos összegig (áfa határ!)
A kata hátrányai:
- Rendkívül alacsony a belőle számított járulékalap – 108.000 Ft/hó – így esetleges betegállománykor a táppénz minimális lesz.
- Betegség esetén csak a harminc napot meghaladó táppénzes állomány mentesít a kata fizetése alól. Extrém esetben egy 29 napig tartó betegség során a fennmaradó egy napra is meg kell fizetni az 50.000 forintos adót.
- Kétszeresen is negatívan befolyásolja a majdani nyugdíjat. Egyrészt a nyugdíj alapjául számító jövedelem a katás évekre igen alacsony lesz (jelenleg 108.000 Ft/hó), másrészt a szolgálati éveket is kedvezőtlenül befolyásolja: egy katás év alig több mint hat hónapi szolgálati időnek minősül.
- Csak a taxis vállalkozói számla állítható ki közületeknek, cégeknek, egyéb adóalanyoknak. Azokat a taxisokat érintheti ez hátrányosan, akik főtevékenységük mellett egyéb szolgáltatásokat is végeznek (ételszállítás, futár, stb.)
Az átalányadózás előnyei:
- Bármilyen tevékenység végezhető ebben az adózási formában, a számlakiállításnak sincs korlátja (az éves 12 millió forintos áfa-határ figyelembevételével)
- Taxis tevékenység esetén kedvezményes, 20 százalékos jövedelem számítható, havi egymilliós bevételnél ez éppen a minimálbérnek megfelelő összeg.
- 2022-ben éves hatmillió forintos árbevétel mellett a taxis vállalkozók e tevékenységükre nem fizetnek személyi jövedelemadót.
- Betegség esetén a táppénzalap legalább a minimálbér alapján számítódik, a táppénzes időszakra nem kell fizetni a járulékokat, függetlenül annak hosszától.
- Nyugdíjszámításkor a szolgálati évek teljes éveknek számítanak, a nyugdíjalap legalább a minimálbérből (jelenleg 200.000 Ft/hó) számítódik.
- Könyvelése egyszerű, szintén csak a bevételeket kell nyilvántartani.
- Fővárosi taxisok 250.000 Ft árbevételig nem fizetnek helyi iparűzési adót.
Az átalányadózás hátrányai:
- A teljes hónapokra a minimálbér alapján számított járulékokat meg kell fizetni akkor is, ha az adott havi bevételből számított jövedelem ezt nem érné el.
- Havonta járulékbevallásokat kell beküldeni az elért jövedelem, de legalább a minimálbér után.
- A bevétel és az ez által számított jövedelem után az adó is növekszik.
Az adózási forma váltásánál megfontolandó még, hogy bármelyikből való kilépés esetén az újra belépés időpontja korlátozott. Kata esetén a kilépés éve plusz egy teljes adóévig nem lehet újra katát választani. Átalányadó esetén a kilépés éve plusz négy(!) adóévig nem lehet újra átalányadózó a vállalkozó.
A közelmúlt tapasztalatai alapján úgy látszik, hogy adótörvényeket év közben, akár 48 órás hatálybalépéssel is lehet változtatni, így nem mondhatunk mást, mint hogy fentiek a mai napra érvényesek…
-oli-