Tudnivalók röviden
Minden gyermekes szülőnek, aki családi kedvezményre jogosult, visszajár a 2021-ben megszerzett jövedelemből levont – vállalkozók esetén befizetett – személyi jövedelemadó, illetve katások esetében a 2021-es tételes adó negyede.
Kinek jár?
A kedvezmény a gyermeket közösen nevelő szülők közül mindkettőt megilleti.
Szintén jár a kedvezmény a magzat után, a várandósság 91. napjától a jogosultnak, és a várandós nő házastársának is.
Azok a szülők, akik 2021-ben közös háztartásban nevelik gyermeküket, családi pótlékra jogosultként igénybe vehetik a visszatérítést, függetlenül attól, hogy házasságban élnek, vagy élettársak. A visszatérítés az élettársnak is jár, aki a szülővel és annak gyermekével együtt él, ha a gyermek után ő is jogosult a családi pótlékra.
Mennyi lesz?
A kedvezmény a befizetett, vagy levont adó összege, de legfeljebb az éves átlagbér 15 százaléka, vagyis 809 ezer forint. A személyi jövedelemadóból eddig is többféle kedvezményt vehettek igénybe a magánszemélyek, ezek továbbra is elérhetők. Visszatérítés ezen felül akkor jár, ha az igénybe vett kedvezmények levonása után is maradna befizetendő adó.
A gyermeket nevelő katás vállalkozók a 2021-es – befizetett – tételes adójuk egynegyedét kaphatják vissza.
Nem jár visszatérítés a külön adózó jövedelmek (például a lakás eladása, osztalék, tőzsdei nyereség) utáni adóból.
Hogy történik?
Nincs teendőjük azoknak, akik jogosultak a visszatérítésre és a 2021-ben megszerzett jövedelmükre vonatkozó adatok a munkáltatótól/kifizetőtől rendelkezésre állnak, továbbá a kiutaláshoz szükséges belföldi bankszámlaszám vagy postai cím a NAV nyilvántartásában fellelhető. A NAV számukra 2022. február 15-ig automatikusan utalja a visszatérítést.
A katások, és azok, akiknek a kiutaláshoz szükséges adatait nem ismeri a NAV, 2021. december 31-ig nyilatkozatot tehetnek. Ha határidőben nyilatkoznak, 2022. február 15-ig ők is megkapják a visszatérítést. A nyilatkozatot a „VISSZADO” nyomtatványon 2021. október 31-től december 31-ig lehet elektronikus úton vagy papíron megtenni (vállalkozóknak csak elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül).
Nem vesztenek semmit azok sem, akik határidőben nem nyilatkoznak, ők a visszatérítést majd a személyijövedelemadó-bevallásukban érvényesíthetik.
Azoknak a jogosultaknak, akiknek a jövedelméről a NAV-nak nincs információja, például a nem katás, egyéni vállalkozói jövedelmet szerző szülőknek és azoknak, akik az összevont adóalapba tartozó jövedelmük után maguk fizetik az szja-t, automatikusan nem utal a NAV, ők önállóan elkészített bevallásukban igényelhetik a visszatérítést.
Nem kell visszafizetni!
A sajtóban meglehetősen ellentmondásos információk jelentek meg a visszatérítés „visszafizetéséről”. Erről szó sincs, az szja-visszatérítést nem kell visszafizetni a bevalláskor, hiszen akitől év közben szabályosan vonták le vagy fizette be az adóelőlegeket, annak az visszajár.
-oli-