Újabb olajmaffia a Viharsarokból?

Több mint két évtized is eltelt az elhíresült olajcsalások óta,

amikor a fűtő- és gázolajjal trükközők milliárdokat kerestek egy kis vegyi ismerettel és kitűnő információbázissal, kapcsolati tőkével. XXI. századi utódaik leegyszerűsítették a folyamatot, nekik megfelelt alapnak a víz is.

Egy veszprémi vállalkozó még 2020. május 26-án tett feljelentést tett ismeretlen tettes ellen, akivel néhány nappal korábban ismerkedett meg. A férfi gázolajat kínált a részére kétszáz forintos literáron. Az alacsony árat az eladó azzal magyarázta, hogy egy veszprémi építkezésen dolgozott, és a munkálatok végeztével ezer liter gázolaja megmaradt. A kedvezőnek tűnő vételi lehetőséggel élt a sértett, majd 43 műanyag kannába töltve, a teljes készletet felvásárolta az ajánlattevőtől – számol be a történtekről a police.hu.

A kannák egy részét – szúrópróbaszerűen – ellenőrizte is a vevő, hogy azok valóban gázolajat tartalmaznak-e. Napokkal később azonban, amikor az egyik munkagépét feltöltötte az üzemanyaggal, annak motorja meghibásodott. A veszprémi vállalkozó csak ekkor szembesült azzal, hogy a kannák döntően vizet tartalmaznak, azok tetejére egy kevés gázolajat öntött az eladó megtévesztésül. A sértettnek kétszázezer forint kára keletkezett. Telefonos reklamációjára az ismeretlen csaló csak egy gúnyos megjegyzéssel válaszolt, majd bontotta a vonalat.

A széleskörű felderítőmunka eredményeként a veszprémi nyomozók megállapították, hogy egy 52, egy 29 és egy 20 éves biharkeresztesi, továbbá egy 43 éves sarkadi férfi gyanúsítható a bűncselekmény elkövetésével. A négy tettest előállították, majd gyanúsítottként kihallgatták őket többrendbeli csalás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt.

A lefolytatott nyomozás során az is ismertté vált, hogy a négy kelet-magyarországi férfi Nyíregyházán és Tószegen is követett el ezzel a módszerrel bűncselekményeket, melyekkel további két sértettől hasonló nagyságrendben csaltak ki pénzt.

A nyomozás vizsgálati szakaszában a Veszprémi Rendőrkapitányság a szükséges eljárási cselekményeket elvégezte, és az iratokat átadta az illetékes ügyészségnek. Amennyiben a vádemelést a bíróság befogadja és helyben hagyja, úgy a Büntető Törvénykönyv 373§. alapján csoportosan, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette miatt, akár 3 évi szabadságvesztésre is számíthatnak az elkövetők.

 

k.z.t./fotó: police.hu