Kandahár tartományában egy hetek óta tartó, 40 °C körüli hőhullám kínozza a helyieket, ahol a taxisoknak földrengésnél is nagyobb túlélőkészségre van szükségük a mindennapi járatok lebonyolításához. Mivel a legtöbb gépkocsiban vagy egyáltalán nincs klímaberendezés, vagy az csak hangos, de nem hűt, a helyi fuvarozók maguk szerelték be a túlélés zálogát jelentő eszközt a tetőre: saját készítésű „légkondikat” telex.
A házi légkondi működése
A tetőre erősített, fémszerkezetből és tárolótartályból álló konstrukciót hideg vízzel töltik meg: a vízhűtéses hőcserélőn áthaladó levegőt egy vaskos, flexibilis cső vezeti be a kocsi belső terébe a hátsó ablakon át. Így az utastérben több fokkal alacsonyabb hőmérsékletet lehet elérni, mint a külső, perzselő utcai forróságban telex.
A rendszer hátránya viszont, hogy naponta legalább kétszer manuálisan kell pótolni a vizet – a vékony tartályban gyorsan felmelegszik, így a teljesítmény csak rövid ideig tartható fenn. A sofőrök emiatt vagy útközben vásárolnak hideg vizet, vagy a főbb útvonalak mentén kialakított, árnyékos pihenőknél tartanak rövid szünetet.

Utasok visszajelzése és biztonsági aggályok
A „sufnituning” eredményét elsőre otrombának tartják a járókelők, ugyanakkor az utasok már messziről felismerik, melyik taxiban van valódi klíma, és hálásan fogadják a hidegebb levegőt. Többen azt említik, hogy ezek a kocsik a forró belvárosi dugóban akár 10–12 °C-kal hűvösebb belső klímát biztosítanak telex.
Biztonsági szempontból fontos, hogy a tetőtéri szerelvény stabilan legyen rögzítve, és a vezetékek ne akadályozzák a kilátást vagy a mozgást. A helyi műszaki ellenőrzések ugyan nem vizsgálják hivatalosan a konstrukciót, de az ügyeskedés miatt több fuvarozó is kisebb-nagyobb balesettel szembesült, amikor a túl nehéz egység vagy a megnyúlt csőszakasz akadályozta a kormányzást.
افغانستان میں شدید گرمی اور اے سی کی مہنگی مرمت سے تنگ آئے ٹیکسی ڈرائیوروں نے اپنی گاڑیوں میں ہاتھ سے بنے ایئر کولر نصب کر لیے ہیں، جو اب ان کے لیے راحت کا سبب بنے ہوئے ہیں۔
مزید تفصیلات اے ایف پی کی اس ویڈیو میں pic.twitter.com/ONPoM872Bz— Urdu News (@UrduNewsCom) July 10, 2025
A hőhullám szélesebb következményei
Nemcsak a taxisok, hanem a mezőgazdaság is súlyosan megsínyli a több hete tartó aszályt és perzselő napon érkező meleget: a helyi gazdák jelentős terméskieséssel számolnak, ami az egész afgán élelmiszerellátást veszélybe sodorja. A tavasz is rekordmeleg volt, és az ilyen intenzív hőhullámok a klímaváltozás következtében egyre gyakoribbá válhatnak.
A szakértők szerint a tartós hőség és az egyre ritkábban lehulló csapadék hosszú távon destabilizálja a helyi közlekedést és gazdaságot egyaránt, és már most szükség lenne fenntarthatóbb, professzionálisabb műszaki megoldásokra a járműparkban és a mezőgazdaságban is.
Forrás: Telex