Megkezdődött az őzek üzekedése.
A nyári esték békéjét könnyen megzavarhatja egy hirtelen az útra ugró vad. Július közepe és augusztus eleje között zajlik az őzek párzási időszaka, ami az autóvezetők számára komoly kockázatot jelent – írja Facebook-posztjában az Argos Állatvédelmi Egyesület.
Miért különösen veszélyes ez az időszak?
Az üzekedés idején az őzek mozgása jóval kiszámíthatatlanabb. A bakok ilyenkor szinte vakon követik a nőstényeket, és gyakran gondolkodás nélkül rohannak át az úton – akár fényes nappal, akár sötétedés után. A megszokott vadátkelések mellett most bárhol felbukkanhatnak, így a rutinos útvonalak is rejtett veszélyeket hordoznak.
Hogyan vezessünk biztonságosan ilyenkor?
1. Vadveszélyt jelző tábláknál mindig vegyük komolyan a figyelmeztetést! Nem csak formaság: ezek a táblák gyakran valóban forgalmas vadmozgási útvonalak közelében állnak. Ilyen helyeken különösen érdemes 60–70 km/h-ra lassítani, főleg hajnalban és szürkületkor.
2. Figyeljünk az út mentén mozgásra! Egy rezdülő bokor, egy mozdulatlan árnyék vagy egy pillanatra megcsillanó szempár mind figyelmeztető jel lehet. Az árokpart, padka, mező- és erdőszél is figyelmet igényel.
3. Ne dőljünk hátra, ha már átfutott egy állat! Őzek gyakran párban mozognak. Ha egy állatot már láttunk, szinte biztos, hogy követi még egy – ne gyorsítsunk vissza azonnal!
4. Borult időben kapcsoljuk fel a tompított világítást napközben is! A világítás nemcsak a látásunkat javítja, hanem segít abban is, hogy az állatok hamarabb észrevegyenek bennünket.
5. Ne rántsuk el hirtelen a kormányt! Ütközésveszély esetén ösztönösen oldalra rántanánk a volánt – ám ez gyakran súlyosabb balesetet okoz, mint maga az ütközés. Ha nincs más megoldás, tartsuk egyenesben a járművet, és fékezzünk kontrolláltan.
Mi a teendő, ha megtörtént a baj?
Bármilyen gázolás vagy ütközés esetén azonnal értesíteni kell a rendőrséget, valamint, ha lehet, a helyi vadásztársaságot is.
Készítsünk fényképeket a helyszínről, a járműről és az állatról, mert ezek kulcsfontosságúak lehetnek a biztosítási ügyintézés során.
A sebesült vad veszélyes lehet, és szenvedéseit sem tudjuk enyhíteni szakszerű segítség nélkül. Ne hagyjuk magára – de várjuk meg a hatóságokat.
Korábban beszámoltunk róla, hogy miért kedveli egyre több vad a lakott területeket. Két évtized alatt megduplázódott a vadbalesetek száma, egyre több helyen egyszerű eszközökkel tudnak védekezni ez ellen.
Forrás: sokszinuvidek.24.hu Kép: illusztráció