A Nemzeti Adó-és Vámhivatal alapesetben 5 évre visszamenőleg végezhet ellenőrzéseket az adózóknál. Jelenleg a nemzetközi automatikus információcsere keretében beérkezett 2020-2021-es adatszolgáltatások feldolgozását kezdték meg.
Taxis vállalkozók közül érintettek lehetnek a közösségi adószámmal rendelkezők.
A kapott adatszolgáltatások adatait a NAV összeveti az adózók által benyújtott bevallásokban szereplő adatokkal. Ha a revizorok eltérést tapasztalnak az adatszolgáltatással érintett jövedelemadatokban, akkor feltételezhetik, hogy a vállalkozó nem megfelelően teljesítette bevallási kötelezettségét.
Ekkor az adózó felszólítást kap, hogy javítsa, egészítse ki az adott évre vonatkozó bevallásait. Ez a támogatói eljárásnak nevezett folyamat egy olyan lehetőség az adóeljárásban, mely során még bírság nélkül küszöbölhető ki a feltárt hiba vagy hiányosság.

Nem csak a vállalkozók lehetnek érintettek, ugyanis az adóhatóság a világ számos országából adatszolgáltatás útján értesül a külföldön kifizetett, jóváírt jövedelmekről. Az uniós adatszolgáltatás keretében például:
- a vezető tisztségviselői tiszteletdíjról,
- az életbiztosítási szerződés alapján történő biztosítói teljesítésről,
- az ingatlan hasznosításából származó jövedelemről,
- a munkaviszonyból származó jövedelemről,
- a jogdíj összegéről.
Információ érkezhet továbbá a külföldön nyitott bankszámlák, értékpapírszámlák adatairól, a kamatról, az osztalékról, az egyes pénzügyi eszközök értékesítéséből származó bevételről is.
Nem érdemes tehát megpróbálni eltitkolni valamilyen külföldről szerzett bevételt: ma már a nemzetközi információcsere olyan szintű az egyes országok – elsősorban az Unión belüli országok – adóhatóságai között, ami szinte lehetetlenné teszi az adóelkerülést.
-oli-