Kapcsolat

Magyarország, 1039 Budapest, Rákóczi utca 8.

Keressen minket elérhetőségünkön.

Vállalkozásunkban többféle bevételi határra is figyelnünk kell, ha adófizetésünket optimalizálni szeretnénk.

Itt most nem azokra az adóoptimalizálási esetekre utalunk, ami bevétel-eltagadással jár – azt ugyanis adócsalásnak nevezik. Van ugyanakkor néhány olyan határ, amit érdemes figyelembe vennünk.

A taxis vállalkozók nem egyformák, így vállalkozási bevételük is széles skálán mozog. Az idén megemelt áfa-határba alig beleférőktől a néha egy-két fuvart vállaló nyugdíjasig igen széles a paletta. Nézzük tehát, kinek mire érdemes figyelnie:

  • Áfa-határ – régi vágya volt a szakmának, hogy az egyéni vállalkozóknak az éves 12 millió forintról elmozdulhasson a bevétele; ebben az évben ez az óhaj valóra vált: 18 millió forint éves árbevételig alanyi áfa-mentes a taxis vállalkozó.
  • Helyi iparűzési adó – Ma már jóformán mindenki az ún. „tételes-sávos” iparűzési adót fizeti, melynek összege évi 50 ezer forint (2%-os adókulcs esetén). Igen ám, de ez a sáv egy tételesen meghatározott bevételhez, jelesül évi 12 millió forinthoz kötődik, és nem emelkedett automatikusan az áfa határral. Így aztán az a helyzet állt elő, hogy ha a vállalkozó 2025-ben akár egyetlen forinttal is túllépi a meghatározott 12 millió forintot, 50 ezer helyett máris 120 ezer forint iparűzési adó fizetésére kötelezett (2026-ban). Ráadásul, akinek székhelye nem a működési területén van, ennek duplájával számolhat.  Néhány településen adómentes határok érvényesek. Olyan vállalkozó is akadhat másodosként, nyugdíjasként, aki szélsőségesen kevés bevételt realizál – nekik Budapesten 1.500 ezer forint, és például Budaörsön, Érden 2.500 ezer forint árbevételig nem kell iparűzési adót fizetniük. Ezt a számítási módszert azonban éves adóbevalláson jelezni kell!
  • Személyi jövedelemadó mentesség – az átalányadózó vállalkozók az aktuális minimálbér 50 százaléka alatti jövedelmükre nem fizetnek személyi jövedelemadót. A minimálbér 2025-ben 290.800 forint, éves szinten 3.489.600 Ft, ennek 50 százaléka 1.744 800 Ft. Átalányadózó taxis vállalkozók ezt a jövedelmet 8.724.000 forint bevételnél érik el. Személyi jövedelemadót fizetni csak az ezt meghaladó bevételből számított jövedelem után kell. Extrém esetben, ha valaki a 18 milliós áfa határ lehetőségét teljes egészében kihasználja, 278.280 Ft szja kötelezettsége keletkezik.

-oli-