Kapcsolat

Magyarország, 1039 Budapest, Rákóczi utca 8.

Keressen minket elérhetőségünkön.

A hosszú töltési idő továbbra is az elektromos járművek legjelentősebb hátránya a benzin- és dízelmotoros autókhoz képest. A kínai EV-óriás BYD azonban azt állítja, hogy gyakorlatilag megszüntette az elektromos töltés és a benzinüzemű tankolás sebessége közötti különbséget. Az előnyök kezdetben csak Kínában lesznek elérhetőek. Ha azonban a termelés beindul a vállalat szegedi gyárában, akár még Magyarországon is megjelenhet ez a meglehetősen felforgatónak tűnő technológia.

——————————————————————————————————————————————————

  • A BYD behozhatja az elektromos töltés és a benzinkúti tankolás sebessége közötti különbséget.
  • A Super e Platform a BYD állítása szerint a leggyorsabb tömeggyártású EV-töltő a világon.
  • Az új gyorstöltési rendszer jelentős előrelépés lehet az e-autók népszerűségének növelésében.
  • A BYD a villámtöltő állomások egész hálózatának építését tervezi Kína-szerte.
  • A Tesla részvényei estek a BYD bejelentése után.

—————————————————————————————————————————————————–

Az elektromos autókat gyártó BYD nemrég mutatta be töltőrendszerét, amely állítása szerint több mint háromszor gyorsabban tölti fel az EV-ket, mint a Tesla népszerű Superchargere. A BYD „Super e Platformja” állítólag majdnem olyan gyorsan tölti fel a járműveket, mintha egy klasszikus benzinkúton járnánk. Ez hatalmas előrelépés lehet az elektromos járművek népszerűbbé tételéhez. Rengeteg embernek ugyanis nem csak ideje, hanem lehetősége sincs az elektromos autók töltésére. Ha kiépülhetne a gyorstöltő-infrastruktúra, az jelentős változásokat hozhatna az e-autózás megítélésében – írja a TechSpot.

Az idő nemcsak pénz, de népszerűség is

Az elektromos autók népszerűsége részben a hagyományos járművekhez képest kisebb környezeti hatásuk miatt nőtt. Az EV akkumulátortechnológia azonban továbbra is jelentős problémát jelent, mivel az új töltési módszerek és az alternatív akkumulátortípusok még mindig csak kutatási fázisban vannak.

Jelenleg egy elektromos autó feltöltése több mint fél órát is igénybe vehet. A Tesla azt hirdeti, hogy a Superchargereivel körülbelül 15 perc alatt akár 320 kilométeres hatótávolságra elegendő töltésre is képes. A BYD most azt mondja, hogy ezt a teljesítményt bőven felül múlja az új gyorstöltési platformja. Ami így is van, ha a mindössze öt perces töltéssel eléri a 400 kilométeres hatótávolságot. Sőt a rendszer nyolc perc alatt teljesen feltölti a járművet, ha a töltési teljesítmény eléri az egy megawattot (1000 kW). A gyorstöltéssel kapcsolatos egyetlen aggály, hogy lerövidítheti az elektromos járművek akkumulátorának élettartamát, de erre eddig elég kevés a bizonyíték.

A BYD promóciós videója azt mutatja, hogy az autó 10 másodperc alatt mintegy 20 kilométert töltődik. A BYD részvényei a hírre emelkedtek, és elérték a nagyjából 158 milliárd dolláros piaci értéket, amihez idén eddig hozzávetőleg 58 százalékos a növekedés kellett – számolt be a Gizmodo. A Tesla részvényárfolyama viszont a bejelentést követően mintegy 5 százalékot esett.

Az új technológia hatással lehet még a politikára is

A Super e Platform a BYD új zászlóshajójával, a Han L és Tang L modellekkel debütál, amelyek jelenleg még csak előrendelhetőek Kínában. A vállalat bejelentette, hogy több mint 4000 villámtöltő állomás építését tervezi Kína-szerte, de nem közölt ütemtervet. Továbbra sem világos, hogy a BYD megawattos töltési technológiája mikor lesz elérhető Kínán kívül, különösen a külföldön fennálló szabályozási akadályok miatt.

A BYD széles körben ismert a versenyképes árú elektromos járműveiről, amelyek mögött nagymértékű kínai kormánytámogatások állhatnak. Az Európai Bizottság nemrégiben vámokat vetett ki a BYD-re és más kínai autógyártókra, ami akár 50 százalékkal is megemelheti az árakat. Az Egyesült Államok 100 százalékos vámot jelentett be ezekre a járművekre, bár a vámok részletei azóta eltűntek a hivatalos kormányzati honlapokról, így a jelenlegi kormányzat alatt bizonytalan a helyzetük – figyelmeztet a TechSpot.

Eközben a Tesla eladásai az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban a múlt hónapban enyhén nőttek, annak ellenére, hogy a kontinentális Európában és Ausztráliában a márka népszerűsége csökken. Ebben nyilvánvalóan jelentős szerepe van Elon Musk vezérigazgató Trump elnökkel való kapcsolatának és a DOGE vezetőjeként betöltött szerepének. Ez a probléma odáig fajult, hogy Ross Gerber a cég egyik régi befektetője felszólította Muskot, hogy választania kell a Tesla vezetői pozíciója és Trump között.

Forrás: blikk.hu Kép: youTube