Kapcsolat

Magyarország, 1039 Budapest, Rákóczi utca 8.

Keressen minket elérhetőségünkön.

 

Egy taxis vállalkozó, aki még a nyugdíjkorhatár elérése előtt befejezi vállalkozását, több állami támogatási lehetőséghez is hozzáférhet. Ezek a lehetőségek a konkrét élethelyzettől, a vállalkozás méretétől és a vállalkozó életkorától függően változhatnak.

 

Az állam az álláskeresőket 3 hónapig támogatja: erre az időszakra álláskeresés-járadékot – korábbi nevén munkanélküli segélyt – folyósítanak számukra, ha megfelelnek bizonyos feltételeknek.

Amennyiben ez a támogatási lehetőség véget ért, és a nyugdíjjogosultságig már kevesebb mint 5 év van hátra, kérhető a nyugdíj előtti álláskeresési segély, röviden “nyes”. Ez a segélyezési forma a nyugdíjjogosultságig hátralévő időre nyújt – ha nem is túl magas összegű – segítséget. Az ellátás arra az időszakra jár az érintetteknek, ameddig a nyugdíjkorhatárt be nem töltik és közben nem sikerül munkaviszonyt létesíteniük

A segélyre az jogosult, aki:

  • Álláskeresőként regisztrált, munkát szeretne, de nem talált, és az állami szerv sem tudott neki megfelelőt ajánlani.
  • Legfeljebb 5 évre van a nyugdíjkorhatártól a kérelem beadásakor.
  • Már nem jogosult újabb álláskeresési járadékra.
  • Rendelkezik az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel.

 

2025. január 1-től a minimálbér bruttó havi összege 290.800 forint. Ennek 40 százaléka, azaz bruttó 116.320 forint a segély összege. Az adó és a járulék levonása után a segélyben részesülő havi nettó 77.353 forintot kaphat kézhez.

 

A nyes addig jár, amíg az igénylő nyugdíjra jogosulttá nem válik. A segély folyósítási tartama szolgálati időnek minősül, így növeli a szolgálati idő hosszát. Az álláskeresők az ellátás folyósításának időtartamára a tb-jogszabályok alapján biztosítottakká válnak, tehát jogosultak az egészségügyi szolgáltatásokra.

 

A nyugdíj előtti álláskeresési járadék nyugdíjnak minősül és ezért nem kell feltüntetni az adóbevallásban.

-oli-