A síszezon még javában tart, és ha síelni indulunk, ne felejtsünk el hóláncot is magunkkal vinni – hiszen a síparadicsomok útjain ezek gyakran kötelező tartozékai az autónak. A hóláncon nem érdemes spórolni, hiszen vészhelyzetben használjuk, és a biztonságunk múlhat rajta. Bár a kínálat hatalmas, a választás így sem egyszerű. Mutatjuk, milyen típusokból válogathat!

 

Manapság nem csupán a hagyományos hólánc áll az autósok rendelkezésére, ha havas, jeges utakon kell elindulni. Olyan alternatívák is léteznek, mint például hókengyel, hókarom, hópaplan, hózokni vagy akár hóláncspray. Az árak széles skálán mozognak: 10 ezertől egészen 250 ezer forintig találhatunk megfelelő megoldásokat.

 

Hagyományos hóláncok

A klasszikus hólánc nélkülözhetetlen kiegészítője a síelők autójának. Nemcsak elakadás esetén lehet hasznos, hanem azért is, mert téli időszakban a rendőrök gyakran ellenőrzik a meglétét a síparadicsomokhoz vezető utakon. Egyébként hazánkban is található olyan útszakasz, ahol havas időben csak hólánccal lehet közlekedni.

A legolcsóbb hóláncok ára 10 ezer forint körül kezdődik. Azonban a szakértők szerint ezek inkább csak az ellenőrzésnél nyújtanak segítséget: gyengébb anyagból készülnek, könnyen szakadnak, és nehéz őket felhelyezni. Egy elakadás esetén azonban még ezek is jobbak, mint a semmi. A jobb minőségű hóláncok 40 ezer forint körül kaphatók. Fontos, hogy a vásárlás előtt tisztában legyünk az autó gumiméretével, mivel a láncokat ehhez igazítják.

 

Modern megoldások

  • Sodrony hólánc: Az Ice Man nevű eszköz például bowdenhez hasonló sodronyból készül. Könnyebben és gyorsabban felhelyezhető, mint a hagyományos láncok, és keskenyebb kialakítása miatt szűk kerékdobokban is elfér. Ára 25 000 Ft-tól indul.
  • Hókengyel és hókarom: Egyszerűbben felrakhatók, mint a láncok. A legegyszerűbb változat körülbelül 10 000 Ft-ba kerül, míg a profibb típusok, például a Great Spider, akár 60 000 Ft-ba is kerülhetnek. Ezekhez adaptereket kell szerelni a kerekekre, amelyek megkönnyítik a fel- és leszerelést.
  • Gyorshóláncok: A modern gyorshóláncok, mint például a Xaxton vagy a Thule K-Summit, egyesítik a könnyű felhelyezést a láncok kiváló tapadási tulajdonságaival. Adapterrel rögzíthetők, és maguktól beállnak a megfelelő pozícióba. Ezek azonban drágák: 100 000-140 000 Ft között mozognak.
  • Hópaplan és hózokni: Ezek a textilalapú megoldások könnyen felhelyezhetők és eltávolíthatók. Áruk 20 000-35 000 Ft között van. Bár jeges úton is jól kapaszkodnak, meredek emelkedőkre nem javasoltak.
  • Hóláncspray: A hóláncspray a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás, ára körülbelül 2000 Ft. Ez a tapadó anyag gyors segítséget nyújthat elakadás esetén, de nem helyettesíti a hóláncot. Használata egyszerű, és ónos esőben még a cipőtalpak csúszásmentesítésére is alkalmas.

 

Érdekes újszerű eszköz a hópaplan vagy a hózokni. A lényeg, hogy egy erős szövet huzatot kell a kerékre húzni, amely tépőzárral könnyen rögzíthető. Felrakáskor itt is előre kell gurulni a kocsival, vagy beragadva forgatni a kereket. Van típus amelyen fémdrótokkal erősítetté a szövetet, (mintha szögesdrót lenne benne), így jégen is kapaszkodik rendesen. Áruk 20 000-35 000 Ft. Viszonylag egyszerű a felrakásuk, levételük, de erős emelkedőkhöz nem ajánlják a gyártók (ez a hókengyelekre is igaz).

 

Melyik országban kötelező a hólánc?

Hazánkban egyelőre nem vezették be a téli gumi kötelező használatát. Viszont a közútkezelő az időjárási és útviszonyok függvényében egyes útszakaszokon kihelyezhet “Hólánc használata kötelező” táblát. Ilyen útszakaszon csak olyan járművel szabad közlekedni, amelynek legalább a hajtott tengelyén lévő gumiabroncsán hólánc van. Hazánkban a szöges abroncsok használata közúton tilos – írja a katasztrófavédelem.hu.

 

Ausztria: November 1. és április 15. között, személygépkocsi és 3,5 tonna megengedett össztömegnél nem nehezebb teherautóknál, télies útviszonyok esetén Ausztriában kötelező vagy minden keréken legalább 4 mm profilmélységű tél gumi vagy csak a meghajtott tengelyen a hólánc használata. Hóláncot azonban csak abban az esetben szabad használni, ha az úttestet összefüggő hó- vagy jégréteg borítja és a hólánc nem károsítja az útburkolatot. A rendelet megszegői 35-től 5000 euróig terjedő büntetésre számíthatnak, ráadásul bizonyos esetekben a biztosítók sem térítik meg a nyári gumival felszerelt autókban keletkezett kárt. 3,5 tonna össztömeg feletti járművek esetén legalább a hajtott tengelyen kötelező a radiál abroncsok esetén 5 mm, diagonál abroncsok esetén 6 mm profilmélységű téli gumik használata. Továbbá a sofőr köteles hóláncot tartani a járműben.

Csehország: November 1. és április 30. között a 3,5 tonna össztömegnél nagyobb járművek esetén, legalább a hajtott tengelyen, legalább 6 mm profilmélységű téli gumi használata kötelező Csehországban azokon az útszakaszokon, ahol ezt táblák jelzik. A hólánc használatát szintén táblák jelzik.

Franciaország: Általánosan nem kötelező a téli gumik használata, viszont a hólánc kötelező tartozék, amelynek használata a táblákkal jelzett szakaszokon kötelező.

Horvátország: Jeges útviszonyok vagy 5 centiméternél nagyobb hó esetén Horvátországban kötelező hóláncot tartani az autóban. Téli útviszonyok között kötelező legalább a hajtott tengelyen a téli vagy négy évszakos gumiabroncsok használata. Lika és Gorki Kotar körzetében kötelező a hólánc használata.

Németország: Kötelező előírás nincs, viszont aki havas-jeges úton nyári gumival közlekedik, az 40 eurós, aki a forgalmat akadályozza (pl. elakad a nyári gumival), 80 eurós büntetésre számíthat. A hólánc használatát táblák szabályozzák. Téli guminak minősülnek az M+S és hópihejelzéssel ellátott gumik, a minimális profilmélység 1,6 mm. Teherautók és autóbuszok esetében elegendő csak a meghajtott tengelyre téli gumikat felszerelni.

Olaszország: Időjárástól függ, a sípályákra vezető utakon kötelező lehet a téli gumik és a hólánc használata. Aosta-völgyben október 15. és április 15. között kötelező a téli gumi használata.

Svájc: Nem kötelező a téli gumi, viszont elvárás az útviszonyoknak megfelelő felszerelés. Ha valaki nyári gumival balesetet okoz vagy elakad, a magas bírságon és kártérítésen túl a mentési költségek megfizettetésére is számíthat. A hólánc használatát táblák szabályozzák.

Szerbia: November 1. és április 1. között, ha az időjárási viszonyok indokolják, Szerbiában kötelező a téli gumi vagy a hólánc használata.

Szlovákia: Személygépkocsik esetében nincs dátumhoz kötve, viszont ha az utat összefüggő hó- vagy jégréteg borítja, akkor Szlovákiában kötelező mind a négy keréken legalább 4 mm profilmélységű téli gumi használata. Ennek hiányában a büntetési tétel 60 euró. Teherautók és autóbuszok az időjárási és útviszonyoktól függetlenül november 15. és március 31. között legalább a hajtott tengelyen kötelesek téli gumit használni. Fontos! Az autópályákon mérik az előírt (70 méter) követési távolság betartását!

Szlovénia: November 15. és március 15. között Szlovéniában kötelező a téli gumi használata, ebből azonban elég kettő is. 5 centiméternél nagyobb hó esetén kötelező a hólánc is, ezt már a határon is ellenőrizhetik.

Románia: November 1. és március 31. között kötelező a téli gumik használata. Aki bizonyíthatóan a téli gumik hiánya miatt okoz balesetet vagy forgalmi akadályt, az a kártérítésen és a mentési költségeken túl 400-2000 lej büntetésre számíthat, továbbá a biztosító is elutasíthatja a kárigényét.

Forrás: blikk.hu Kép: YouTube