XXI. századi emblematikus főútként születhet újjá a Nagykörút a Nyugati pályaudvar és a Boráros tér között. A következő években régi fényét nyerheti vissza az útszakasz a közterületek rendezésével, a kerékpársávok fejlesztésével, valamint a biztonságos közlekedés feltételeinek javításával. A témával kapcsolatban társadalmi egyeztetést indít a BKK.

 

Modern, nagyvároshoz illő főúttá válhat a Nagykörút az elkövetkező években. A világ legforgalmasabb villamosvonalának is helyet adó útszakasz nemcsak a régi fényét nyerheti vissza, hanem olyan új funkciókkal egészülhet ki, mint például biztonságosabb gyalogos- és kerékpárosközlekedés. Ennek eredményeképp a körút egy rendezett, XXI. századi belvárosi emblematikus főútként születhet újjá a Nyugati pályaudvar és Boráros tér között.

A Nagykörút fejlesztése túlmutat a közlekedés javításán. A projekt legfőbb célja, hogy egy élvezhetőbb, zöldebb és biztonságosabb útvonal jöjjön létre, amely a budapestiek igényeit és elvárásait helyezi előtérbe, nem pedig a városon csak áthaladó autóforgalom kiszolgálását. Ez biztonságos kerékpársávokat, a gyalogosok elsőbbségét biztosító fejlesztéseket, valamint a zöldebb és felújított közterületeket jelent. A projekt részleteit a BKK oldalán lehet megismerni.

 

A fejlesztések célja, hogy a Nagykörút mentén is minőségi környezet jöjjön létre, ahol érdemes több időt tölteni, kikapcsolódni, vásárolni, sétálni és minden korosztályú, és tapasztalati szintű ember számára vonzóbb legyen kerékpározni.

 

A Nagykörút fejlesztése kapcsán az egyik legnagyobb lépés, a rendelkezésre álló közterület újraosztása volt, ami a kerékpársávok kijelölésével már 2020-ban megtörtént. Most a meglévő infrastruktúra fejlesztésére kerülhet sor, így az egyes közlekedők rendelkezésére álló tér és kapacitás nem változna a jelenlegi állapotokhoz képest. A projekt keretén belül rendezhetik a parkolási és rakodási viszonyokat, kényelmesebbé és biztonságosabbá válhat a gyalogos és kerékpáros közlekedés. A fejlesztésnek köszönhetően fizikailag elválasztott, kétoldali, irányhelyes kerékpársávokat hoznak létre, emellett járdaszintre emelik a mellékutcák torkolatát. Ez a kialakítás nagyobb biztonságot nyújt az onnan érkező vagy oda bekanyarodó járműforgalommal szemben.

A beruházás előkészítése az Európai Unió társfinanszírozásával, a Területfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) programnak köszönhetően valósulhat meg. A fejlesztés tervezése és a közlekedést érintő fejlesztés megvalósítása az uniós forrás rendelkezésre állása esetén kezdődhet meg.

 

Társadalmi egyeztetés indul

A Nagykörút újragondolásával kapcsolatban a BKK társadalmi egyeztetést indít, amelyen várja az észrevételeket. A kérdőívet november 31-ig lehet kitölteni, többek közt a társaság weboldalán.

Az érdeklődők személyesen is részt vehetnek a BKK Agóra utcafórumok egyikén, ahol bárki elmondhatja a véleményét a témában:

A kérdőív offline változatát a BKK oldaláról lehet letölteni. A papíralapú kérdőívet borítékban kell eljuttatni a BKK ügyfélközpontjaiba, vagy postán lehet elküldeni Nagykörúti Bringasztráda kérdőív jeligével a BKK postacímére: 1075 Budapest, Rumbach Sebestyén utca 19–21. A kérdőív papíralapú példányai a BKK ügyfélközpontjaiban is megtalálhatók. Ezeket a kitöltés után helyben is le lehet adni, vagy postán lehet visszaküldeni.

Forrás: bkk.hu