Norvégiában mára több elektromos autó közlekedik az utakon, mint benzinüzemű jármű, ami jelentős mérföldkő az ország elektromos járművek felé tett átállásában. A 2025-re tervezett cél, hogy teljesen megszüntessék az új benzin- és dízelautók értékesítését, az adókedvezményeknek és más zöld ösztönzőknek köszönhetően egyre közelebb kerül a megvalósításhoz.
Norvégia, a világ egyik legnagyobb olajexportőre, mára több elektromos autóval rendelkezik az útjain, mint hagyományos üzemanyaggal működő járművekkel. A Norvég Közúti Szövetség legfrissebb adatai szerint a 2,8 millió regisztrált magánautóból 754 303 már teljesen elektromos, míg 753 905 benzinnel működik – írja a BBC.
Az 5,5 millió lakosú északi ország célja, hogy 2025-re az első nemzetté váljon, amely teljesen megszünteti az új benzin- és dízelautók értékesítését. Az elektromos járművek eladását adókedvezmények és egyéb ösztönzők növelték, amelyek nagy részét Norvégia az olaj- és gázbevételből finanszírozta.
Az ország több mint 1,7 billió dollár értékű szuverén vagyonalappal rendelkezik, amelyet az olajmezőkből származó bevételekből halmoztak fel, és „nyugdíjalapként” szolgál, amikor az olajkészletek kifogynak. Ez a pénzügyi tartalék lehetővé tette a kormány számára, hogy zöld ösztönzőket kínáljon az autósoknak, például mentesítve az elektromos autóvásárlókat az áfától.
Jelenleg az újonnan eladott autókból tízből kilenc elektromos Norvégiában, a piaci adatok szerint. Ez nem is meglepő, tekintve, hogy a hatóságok mennyit tesznek az elektromos autók népszerűsítéséért. Számos helyen ingyenes parkolást biztosítanak az elektromos járműveknek, és a sofőröknek nem kell városi útdíjat fizetniük.
Míg sok országban az elektromos autótulajdonosok a töltőállomások hiányára panaszkodnak, Norvégia városaiban számos ingyenes töltőállomás található, Oslóban például 2 000 ilyen töltő áll rendelkezésre.
Forrás: penzcentrum.hu Kép: illusztráció