Úgy tűnik elég sok a friss vállalkozó szakmánkban, „köszönhetően” az applikációs cégek térnyerésének, mert időnként olyan alapvető dogokra kérdeznek rá, amit a már gyakorló taxisok jól tudnak (ugye?). Ráadásul a közösségi oldalakon feltett kérdésekre időnként – nem tudok másképp fogalmazni – égbekiáltó baromságokat kapnak válaszul. Tegyünk tisztába néhány dolgot.

 

 

Honnan lehet letölteni a taxivezetői igazolványt?

Bármilyen furcsának is hangzik manapság az online korban, a taxivezetői igazolványt sehonnan nem lehet „letölteni”. Azt meg kell szerezni tanulással, egy tanfolyam elvégzésével és végül sikeres vizsgával.

 

Ha nincs vállalkozásom, akkor is lehetek taxis vállalkozó? (Isten bizony így szólt a kérdés!)

Ha nincs vállalkozás, akkor nincs vállalkozó sem. Van azonban kiút: alkalmazottként is lehet taxizni egy olyan vállalkozónál, akinek viszont van.

 

Muszáj elvégezni a taxis vállalkozói tanfolyamot?

Nem, egyáltalán nem muszáj, lehet például segédmunkásként dolgozni egy építkezésen (lehet, hogy jobban keresnél vele…). Komolyra fordítva a szót: ha a taxivezetői vizsga a hozzá tartozó arcképes igazolvánnyal már megvan, akkor lehet egy „szakmai vezetőt” alkalmazni, aki rendelkezik taxivállalkozói bizonyítvánnyal. Mindazonáltal ha már taxis vállalkozónak nevezzük magunkat, illene azért elvégezni a vállalkozói tanfolyamot…

Ha nem katás vagyok, akkor túlléphetem a 12 millió forintot?

Bármikor túl lehet lépni a 12 milliós éves árbevételt, csak nem éri meg. A 12 milliós határ az alanyi mentes áfa határa. Vállalkozási formától független, akár katásról, átalányadózóról, vagy tételes adózóról van szó. Lényege, hogy e határ felett már minden bevétel után ki kell fizetni a 27 százalékos általános forgalmi adót, és az nem érvényesíthető (Budapesten, és minden olyan területen ahol fix, vagy maximált tarifát írtak elő) a viteldíjban. Így azonban pontosan a jövedelmezősége kérdőjeleződik meg a tevékenységnek.

 

Lehetek főállás mellett katás?

Nem. 2022 szeptemberétől katás vállalkozó kizárólag főállású egyéni vállalkozó lehet. A heti 36 órát meghaladó alkalmazotti munkaidő főfoglalkozásnak számít, e mellett nem lehet „katázni”.

 

Nyugdíj mellett lehetek katás?

Szintén nem. A fenti válasz erre is érvényes. Nyugdíj mellett érdemes az átalányadózást választani, mivel a nyugdíjas vállalkozó nem fizet semmiféle járulékot, és bizonyos árbevétel alatt adót sem.

 

A 12 milliós áfa-határ azt jelenti, hogy a havi egymilliós bevételt sem szabad meghaladni?

Nem jelenti azt. Katások például bármennyivel túlléphetik a havi egymilliót, ha az éves 12 millióba belefér a bevételük. Átalányadósoknak csak arra kell figyelniük, hogy a vélelmezett havi minimálbér meghaladása esetén már a szociális hozzájárulási adó és a TB járulék is emelkedne. 2024-ben ez havi 1.334.000 forint bevételnél következik be.

 

-oli-