Napjainkban a NAV sokkal kevesebb ellenőrzést folytat le, azok során mégis nagyobb adóhiányt tár fel.
Nyilván az a taxis vállalkozó, akit próbautazás során ellenőriznek – főleg ha még hibát is találtak nála – nem úgy érzi, mintha kevesebb lenne ez ellenőrzés. Valóban nem erről van szó, a számla- és nyugtaadás vizsgálatára a továbbiakban is rendszeresen számíthatunk.
Inkább az a fajta revízió nem jellemző ma már, amikor pénztárkönyvvel, bizonylatokkal teli dobozokkal be kellett menni az adóhivatalba, ahol egy – akár több évet átfogó – részletes vizsgálat zajlott. A szabályos könyvelés nem egyszerű – aki akart, az talált hibát. Persze az a taxis vállalkozó, aki kapott egy ilyen „behívót” próbálkozott megúszni a szinte biztos szankciókat. Ebben az időszakban volt jellemző, hogy a taxis autóját – elmondása szerint – „kirabolták”, történetesen éppen akkor, amikor a könyvelőhöz ment, csomagtartójában az összes számlájával, bizonylatával. Sokan még rendőrségi feljelentést is képesek voltak tenni, hogy ezzel bizonyítsák ártatlanságukat. A hivatal persze megértően bólogatott, de ezt azért nem nagyon hitte…
Ma a módszerek alapjaiban változtak. Míg a legutóbbi években az ellenőrzések száma kevesebb mint a negyedére esett vissza, addig az egy ellenőrzés során feltárt adóhiány nagyon megemelkedett. A NAV sokkal hatékonyabban választja ki a problémás adózókat, és egyre inkább olyanokat ellenőriznek, ahol okkal merült fel valamely gyanú.
Ez jó hír a tisztességes adózóknak, hiszen egyre kevesebb felesleges adminisztrációval szembesülnek.
Hogy mi ennek a hatékonyságnak az oka? Egyrészt az online pénztárgép, online számla és hasonló adatszolgáltatási kötelezettségeknek köszönhetően hatalmas adatmennyiség áll a NAV rendelkezésére és ez egyre inkább valós időben történik. Megfelelő informatikai háttérrel és kockázatelemzési eszközökkel ezekből sokkal pontosabb kép nyerhető ki az adózói magatartásról már azelőtt, hogy ténylegesen ellenőrzésre kerül sor. Változatlanul az áfa területét érinti az ellenőrzések többsége, ez megnyugtató lehet az alanyi áfa mentes taxis vállalkozóknak.
Másrészt egyre inkább eltolódott az ellenőrzések aránya a jogkövetési vizsgálatok felé, amelyek során a hivatal először felhívja a figyelmet a hiányosságokra, az adózók pedig önként, bírság és más jogkövetkezmény nélkül javíthatják az esetleges bevallási problémákat.
Amennyiben azonban a többszöri figyelemfelhívás nem eredményes és mégis bírság kiszabására kerül sor, az esetleges fellebbezés előtt érdemes figyelembe venni, hogy a hatóság ezekben az esetekben már legtöbbször biztosra megy.
-oli-