A tervek szerint radikálisan átalakul az egyéni vállalkozók adózása. Nyugi, nem a jövő évtől, hanem 2025-től. A benyújtott adótörvény-javaslatok között ez egy drasztikus átalakítás, talán csak a tavaly szigorított katához hasonlítható.
A tervezett változások dióhéjban:
- Egyszerűsödik a tb-bevallás (tavalyhoz képest idén bonyolódott, úgy hogy ráfér…).
- Éves elszámolású lesz a szociális hozzájárulási adó (de negyedévenként kell előleget fizetni)
- Megszűnik a szocho esetén használt 112.5 százalékos szorzó
- Megszűnnek bizonyos kedvezmények.
- Alacsonyabb, úgynevezett diktált járulékalap lép hatályba.
- A kezdő egyéni vállalkozók szochokedvezményre is jogosultak lesznek.
- Tételes adózóknál megszűnik a vállalkozói kivét fogalma
- A TB-járulékot a NAV a rendelkezésére álló adatok alapján kiszámolja és negyedév végén bevallás-tervezetet készít
- Megszűnik az adók és járulékok arányosítása töredék hónap – például táppénz – esetén. Az, hogy ez most jó lesz-e nekünk, még kérdéses…
- Megszűnik a minimálbér és a garantált bérminimum közötti különbségtétel (ez ügyben azért még óriási viták várhatók a következő hónapokban…)
- A főállású vállalkozók társadalombiztosítási járulékának alapja a minimálbér lesz.
- Az ún. másodfoglalkoztatású, vagyis például munkaviszony melletti vállalkozók járulékalapja a minimálbér 30 százaléka lesz, eddig ez jövedelemfüggő volt.
Ez az úgynevezett „diktált járulékalap” valóban egy jelentős újítás (vagy visszalépés?). Idősebb kollégák még emlékezhetnek a nyolcvanas évek elején-közepén használt „kivetéses” adóra, amikor a hivatal jól megmondta, hogy – függetlenül a bevételtől, vagy jövedelemtől – mennyi adót kell befizetnünk. És tulajdonképpen hasonló a kata adózáshoz is. Vélhetően a változásokkal egyidejűleg a kata beolvad majd ebbe az új rendszerbe…
Bizonyára sok olyan – hosszabb távon gondolkodó – vállalkozó van, aki nem feltétlenül a minimálbér után fizetett járulékok alapján szeretne például nyugdíjat kapni. A tervezet szerint erre is van megoldás: lehetőség lesz a minimálbérnél magasabb összeg után fizetni a járulékokat.
Emlékezetes, hogy a katát a kormányzat annak bevezetése után még hosszú ideig ajánlotta, biztatva az adózókat, hogy lépjenek át ebbe a végtelenül egyszerű formába.
Vélhetően most is valami hasonlóval szembesülhetünk majd, a tervezet indoklásában ugyanis a magánszemélyek egyéni vállalkozóvá válását ösztönző kedvezményekről ír…
-oli-