Visszavonhatatlanul kitört a nyár! A szerencsésebb vállalkozók már a nyaralásukat tervezik, a lelkesebbek meg még jobban belehúznak a munkába, és mivel a bevallási időszak lezárult, most már semmi teendő nincs a vállalkozással. Vagy mégis?

 

Jellemzően az év első felére esik a vállalkozások adminisztrációs terheinek nagy része. Le kell zárni a könyvelést, összesíteni az adatokat, bevallásokat készíteni. Február 25.-e a kata-bevallás, május 20.-a a személyi jövedelemadó bevallás és május 31.-e a helyi iparűzési adó bevallás határideje. Van azonban teendő a továbbiakban is!

Havonta

Azok a vállalkozók, akik a tételes könyvelést választották, havonta kötelesek járulékbevallást beküldeni, függetlenül attól, hogy vállalkozásukat fő-, vagy mellékfoglalkozásként végzik. Nyugdíj mellettieknek nincs ilyen kötelezettségük.

Szintén havonta küldenek adatszolgáltatást az alkalmazotta(ka)t foglalkoztató egyéni vállalkozók, az alkalmazott adó- és járulékterheiről.

 

Negyedévente

2023-tól az átalányadózást választott egyéni vállalkozók (függetlenül attól, hogy fő- vagy mellékfoglalkozásban végzik tevékenységüket) negyedévente járulékbevallást kötelesek benyújtani. A bevallás, bár negyedéves, de havi bontásban tartalmazza az adatokat. Nyugdíj melletti vállalkozók e bevallásra nem kötelezettek.

 

Folyamatosan

Elektronikus ügyintézésre kötelezett vállalkozók a hivatalos értesítéseket, felhívásokat, végzéseket ma már kizárólag az ügyfélkapus tárhelyre kapják, és nem csak a vállalkozásukkal kapcsolatban! Az ügyfélkapura érkezett iratokról pedig minden esetben érkezik egy értesítés az ott megadott emailcímre. Ne hagyjuk ezt soha figyelmen kívül, mert baj lehet belőle!

Nemrégiben egyik kollégának a taxiautóját hivatalosan kivonták a forgalomból, mert nem fizetett be egy 30 ezres közlekedési bírságot. Persze hogy nem fizette be, hiszen nem is tudott róla! Pedig az ügyfélkapujára három ízben is érkezett figyelmeztetés.

Ezzel kapcsolatos, hogy az ügyfélkapun megadott email címet érdemes ellenőrizni, szükség esetén cserélni. Különösen érinti ez a citromail-es levelezőprogramról mostanában váltottakat.

Az év második felében kezdjük sűrűbben ellenőrizni bevételünk alakulását. Jelenleg még mindig 12 millió forint az alanyi áfa-mentes határ, ezt az összeget nem érdemes túllépni, mert azonos tarifával áfa fizetés mellett ez a vállalkozás egyszerűen nem éri meg! Ez a határ minden egyéni vállalkozóra, katásra, átalányadósra egyaránt érvényes!

Amennyiben átalányadós bevételünk túllépte a 6.960.000 forintot (jelenleg taxisoknak eddig az összegig van adókedvezmény), el kell kezdenünk adóelőleget fizetni. Első ízben akkor, ha annak összege meghaladja a 10 ezer forintot (először 7.023.333 forint bevételnél).

Ellenőrizzük Tevékenységi Engedélyünk és arcképes igazolványunk érvényességét. Ezek az öt évre érvényes okmányok nagyrészt a 2021-2023-as években járnak le. Hosszabbításukhoz adóigazolások és erkölcsi bizonyítvány beszerzése, tanfolyam elvégzése szükséges. Ne halogassuk, főleg így a nyári időszakban amikor a hivatalokban „mindenki” szabadságon van.

 

Fizetendők

Katás vállalkozók havonta, a tárgyhónapot követő hó 12-ig fizetik az 50.000 forint katát.

Átalányadózó vállalkozók negyedévente fizetik járulékaikat, legalább a minimálbér alapján. Ennek összege jelenleg 230.550 forint negyedévenként. Persze nem tilos havonta fizetni, úgy talán kevésbé „fáj”.

Helyi iparűzési adó tekintetében akik az ún. „sávos” elszámolást választották 2023-ra, már május 31-ig befizették az előírt 50 ezer forintot (ugye?). Azok részére, akik nem ezt az elszámolási formát választották, változatlan maradt az évente kétszeri adóelőleg-fizetési kötelezettség. A határidő szeptember 15. és március 15. Érdemes az iparűzési adószámlát ellenőrizni, mert a késedelmi pótlék manapság már igen tetemes (50 ezer forintra például havi 750 forint).

Személyi jövedelemadó előleget a fentiek szerint kb. 7 milliós bevétel felett kell fizetni. A NAV-os adószámlát is érdemes figyelemmel kísérni. Itt nem jelenik meg azonnal a késedelmi pótlék, csak a tárgyévet követő év november 15-én. Erre is figyeljünk, ha adóigazolást ebben az időszakban kell kérnünk.

Március 31-e volt a kamarai hozzájárulás fizetési határideje, aki még nem tette meg, sürgősen pótolja. Ma már az ügyfélkapus tárhelyre erről is érkezik igazolás.

Fővárosban szolgáltatók ne feledkezzenek meg a drosztdíj fizetéséről sem, ehhez a főváros nullás adógazolása szükséges.

 

Ha vállalkozók vagyunk (bár én pontosabbnak találom az „önfoglalkoztató” kifejezést) nyáron sem szabadulunk adminisztrációs teendőiktől. Ez azonban nem annyira „sűrű” mint az év elején – a munka mellett bele kell férnie egy kis lazításnak, pihenésnek is…

-oli-