Sokan rosszul gondolják
Vannak olyan taxis vállalkozók, akik valamely oknál fogva nem rendelkeznek taxivállalkozói képesítéssel. Számukra is nyitva áll az egyéni vállalkozás lehetősége, csak ehhez ún. „szakmai irányítót” kell alkalmazniuk. A szakmai irányító biztosítja a vállalkozás szakszerű működtetését, természetesen neki rendelkeznie kell taxivállalkozói képesítéssel, bizonyítvánnyal.
Felmerül a kérdés, hogy milyen jogviszonyban legyen a vállalkozásban a szakmai irányító. Alkalmazottként kell kezelni? Vagy elég egy eseti megbízási szerződés? Lehet akár egyszerűsített foglalkoztatott (alkalmi munkás) is? A jogszabály egyértelműen fogalmaz.
Az egyéni vállalkozóról és egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény:
”16. § (1) Az egyéni vállalkozó köteles személyesen közreműködni a tevékenység folytatásában, azzal, hogy közreműködőként alkalmazottat foglalkoztathat.
(2) Képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó csak akkor folytathat, ha a jogszabályokban meghatározott képesítési követelményeknek megfelel. Jogszabály – ide nem értve az önkormányzati rendeletet – eltérő rendelkezése hiányában képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó akkor is folytathat, ha a képesítési követelményeknek maga nem felel meg, de az adott tevékenység folytatásában személyesen közreműködő, általa határozatlan időre foglalkoztatott személyek között van olyan, aki az előírt képesítéssel rendelkezik. A képesítési követelményeknek a tevékenység folytatása során folyamatosan meg kell felelni.”
A lényeget kiemeltem. Azon belül is érdemes a „határozatlan időre foglalkoztatott” kifejezésre figyelemmel lenni.
Nem elég az egyszeri megbízás, még kevésbé az alkalmi munka, folyamatosan foglalkoztatni kell a szakmai irányítót!
Tudjuk, hogy a gyakorlat nem ez – mégis érdemes tisztában lenni ezzel a követelménnyel.
-oli-