[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-l28n8zvn’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”]
A következmények súlyosak!
Ismét megszaporodtak a számla- és nyugtaadás ellenőrzések a taxikban. Ráadásul a bírság is „infláció-követő”, ma már az eddigi 100-150 ezer helyett 200 ezer forint a jellemző. De van ennél nagyobb baj is…
A számla- és nyugtaadás elmulasztásának szankciója a nem kis összegű bírság mellett, a kedvezményes adózás lehetőségének megvonása!
Taxis egyéni vállalkozók esetén jellemzően a kata, vagy az átalányadózás. Ezt a két adózási formát alkalmazza a taxisok 90-95 százaléka. Nem véletlenül. Megvonása a bírságnál is nagyobb érvágást jelent…
A revizorok egyre rafináltabbak. Az elmúlt időszakban például olyan ellenőrzés is volt, amikor az utasok ukrán menekültnek kiadva magukat, a BOK csarnokhoz irányították a taxit. Megérkezvén aztán felfedték magukat, miután a taxi vezetője „természetesen” nem adott nyugtát. És ez csak egy eset az elmúlt hetek terméséből.
Könyörgöm, drága barátaim, kollégák, szaktársak MIÉRT???!!!
Miért nem ad a taxis egyéni vállalkozó nyugtát? A bevételét nem kell eltitkolnia, hiszen például katásként nulla forinttól tizenkétmilliós árbevételig ugyanannyi adót fizet. Átalányadósként egészen hatmilliós árbevételig nem fizet személyi jövedelemadót! Utána is csak a bevétele három százalékát! (a bevétel 20 százalékának a 15 százalékát). Hatmillió felett tehát minden ezer forint bevételre 30 forintot. Tízezer bevételre háromszázat. Százezerre háromezret. Ilyen tételekért kockáztat százezres bírságokat, mellette kedvezményes adó megvonást? Miért???
[/av_textblock]
[av_image src=’https://taxisokvilaga.hu/wp-content/uploads/2021/10/Budapestfolia_hirdetes.jpg’ attachment=’19022′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=’manually,http://budapestfolia.hu’ target=’_blank’ caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’av-rotateIn’ av_uid=’av-kuehcr9o’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”][/av_image]
[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-l28nfzvb’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”]
De lehet, hogy csak lusta.
Nem egy olyan taxissal beszéltem, aki szerint elővenni a pénztárgépet, bekapcsolni, megvárni míg „magához tér”, aztán beütni az összeget felesleges tevékenység: az utas úgysem várja meg.
Szeretném jelezni, hogy az ellenőr megvárja. Ha látja a szándékot, ha a taxis nem veszi el addig a pénzt, vagy nem ad vissza, amíg a pénztárgépes nyugta, vagy a gépi számla nem készül el, akkor megvárja. Ha viszont az utas sürget, „hagyja már a fenébe, nem kérem a nyugtát, sietek”, akkor nagy valószínűséggel nem revizor. Ők ugyanis – bár sok trükköt alkalmaznak – egy dolgot nem tehetnek: direkt módon elutasítani, „nem kérni” a nyugtát, számlát – aztán ezért büntetni…
Szóval, drága barátaim sokat kockáztat az, aki megszegi a nyugta- és számlaadási szabályokat. Úgy kockáztat sokat, hogy ráadásul semmi haszna nem keletkezik belőle.
A jogszabályi háttér, átalányadó:
- évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról
„55. § Az átalányadózásra való jogosultság a határozat véglegessé válásának napjával megszűnik, ha az egyéni vállalkozó terhére az adó- vagy vámhatóság számla- vagy nyugtaadási kötelezettség elmulasztásáért véglegesen mulasztási bírságot állapított meg.”
A jogszabályi háttér KATA:
- évi CXLVII. törvény
a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról
„5. § (1) A kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság megszűnik
- h) az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozat véglegessé válása hónapjának utolsó napjával, ha az adóalanyiság időszakában elkövetett jogsértés miatt a kisadózó vállalkozás terhére az adó- vagy vámhatóság számla- vagy nyugtaadás elmulasztásáért, be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásáért vagy igazolatlan eredetű áru forgalmazásáért mulasztási bírságot, jövedéki bírságot állapít meg;
- § Az adóalanyiság megszűnésének évére és az azt követő 12 hónapra az adóalanyiság ismételten nem választható.”
-oli-
[/av_textblock]