Kapcsolat

Magyarország, 1039 Budapest, Rákóczi utca 8.

Keressen minket elérhetőségünkön.
IMO

Ha az autódba beülsz, és szaunának érzed, van egy trükk, ami gyorsabban lehűti, mint a klíma – írja a heute.at.

Légkondival lassabb

Nyár van, és hőhullám söpör végig az országokon, ami azt jelenti, hogy az autód valószínűleg egy guruló sütő, és a belső tér egy szaunára hasonlít. Légkondicionálóval eltart egy ideig, amíg az autó lehűl, de Hannah Fry matematikaprofesszornak van egy gyorsabb trükkje. Doktori fokozata folyadékdinamikából, a folyadékok és gázok áramlásának tanulmányozásáról szól.

Az autó hűtése fizikai trükkel

A légkondicionáló bekapcsolása helyett Fry trükkje az, hogy kinyitja az egyik ablakot a jármű utasoldalán. A következő lépéssel az emberek „hülyének nézhetnek”, de működik. Kiszáll az autóból, és nagyon gyorsan, többször is kinyitja és becsukja a vezetőoldali ajtót.

Fry elmagyarázza: „Azért működik, mert amikor kinyitjuk és becsukjuk az ajtót, különösen, ha gyorsan tesszük, az ajtó kifelé söpör minden levegőt, ami az útjába kerül, negatív nyomású területet hozva létre.” Ez megteremti az úgynevezett tömegáramlást. Ez azt jelenti, hogy az autóból származó összes forró, párás és kellemetlen levegőt kiszívja, és a másik oldalról érkező friss levegő pótolja. „Csak két-három próbálkozás kell, és hirtelen csodálatosan hűvös lesz.”

Forrás: autoszektor.hu Kép: illusztráció