Május 2-tól módosult a Büntető törvénykönyv

 

 

Akár öt év börtönbüntetést is kaphat, aki védettségi igazolványt hamisít, használ, vagy bármilyen adatot módosít vagy töröl az információs rendszerből – derül ki a szombaton megjelent Magyar Közlönyből.

A „védettségi igazolással való visszaélés elleni fellépésről” szóló kormányrendeletben olvasható, hogy öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, aki

– hamis közokiratot vagy magánokiratot készít;

– közokirat vagy magánokirat tartalmát meghamisítja;

– hamis, hamisított vagy más nevére szóló valódi közokiratot vagy magánokiratot felhasznál;

– Információs rendszerbe adatot jogosulatlanul vagy jogosultsága kereteit megsértve bevisz, megváltoztat, töröl vagy hozzáférhetetlenné tesz.

Az Orbán Viktor által jegyzett kormányrendelet, azaz a védettségi igazolvánnyal való visszaélést szankcionáló büntetőjogi szabályok május 2-án, vasárnap lépnek hatályba.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón bejelentette, hogy módosítják a Büntető törvénykönyvet, és minősített eset lesz a védettségi igazolvány hamisítása. Hangsúlyozta továbbá, hogy azok a helyek, ahol nem ellenőrzik a plasztikkártya meglétét, százezertől egymillió forintig terjedő bírsággal vagy akár egyéves bezárással is sújthatók.

Pillanatok alatt felértékelődött a kis plasztikkártya, amit egyébként valóban nem lehetetlen elkészíteni, még akkor sem, ha UV fénynél megjelenő hologramos védelemmel is elláttak. Nem hiszem, hogy egy sportrendezvényen a beléptetőnek lesz módja az UV lámpát is használni, de erre a vendéglátósok és egyéb szolgáltatók sem kötelezettek a rendelet szerint.

Azon azonban érdemes elgondolkodni, hogy 5 éves szabadságvesztést megér-e kockáztatni pillanatnyi élményekért, vagy kivárja az ember a sorát, míg az oltást követően megkapja a kártyáját. Ezt döntse el a kedves olvasó maga.

k.z.t./fotó: facebook