Categories: Könyvelés

Vállalkozók adatszolgáltatásai – valóban nem kell könyvelő?

Katásoknak nem is kell könyvelő – halljuk sokszor a véleményt. -Évente egyszer beadja a bevallását, és kész! Valóban ilyen egyszerű lenne?

 

Mióta bevezették a bevétel alapú adózást – vagyis hogy a költségeket nem kell könyvelni – sokan úgy gondolják, hogy az egész vállalkozási adminisztrációt megoldják maguk, segítség nélkül.

A bevétel alapú adózás persze nem a katával kezdődött – holott már annak is több mint tíz éve -, hanem az átalányadóval. Hiszen ott sem könyvelünk költségeket, a törvény azokat „vélelmezi”. Taxisok esetén például 80%-os mértékben. Adóbevallásunkban tehát – akárcsak a katánál – elegendő a bevételt feltünteti. Pofonegyszerű, nem? Vélhetőleg a NAV is ebbe az irányba tereli a vállalkozókat, hiszen az ONYA (Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás) segítségével már online, külön keretprogramok letöltése nélkül lehet beküldeni az adóbevallásokat. Az ördög azonban a részletekben rejtezik…

Ha megvizsgáljuk, hogy hányféle bevallást, adatszolgáltatást kell teljesíteni a vállalkozóknak, akkor hamar rádöbbenünk, hogy – a klasszikus filmet idézve – „egyedül nem megy”. Az évenként adóbevalláson túl még a következők merülhetnek fel:

  • Iparűzési adó – ettől az évtől már mindenki bevallásra kötelezett, akkor is, ha a fix éves 50 ezer forintos fizetést választotta. A bevallás kitöltése az új nyomtatványon – különösen ha a székhely és a működési terület eltér egymástól – embert próbáló feladat. Ráadásul a bevallásokat és adószámlánk állását már új platformon kell ellenőriznünk, amire enyhe kifejezés az, hogy nem felhasználóbarát…
  • Személyi jövedelemadó – előfordulhat, hogy még az egész évben katázóknak is foglalkozniuk kell vele. Száz olyan dolog lehet, ami miatt rá kell néznünk a NAV által készített bevallás-tervezetre, esetleg azt módosítanunk, kiegészítenünk kell. Csak néhány példa: táppénz, ingatlan-bérbeadás, ingatlan-eladás, részvények, osztalékok, adókedvezmények, élet-és nyugdíjbiztosítási ügyek, stb.
  • Adóigazolások – Budapesten taxizóknak évente legalább egy adóigazolást be kell szerezniük, mégpedig a drosztengedély meghosszabbításához a fővárosi önkormányzattól. Szintén adóigazolások kellenek abban az esetben, ha lejár az öt évig érvényes Tevékenységi Engedély, vagy a vállalkozó székhelyet változtat úgy, hogy a település is változik (Budapest – Pest-megye, vagy fordítva). Igazolást kérnek a bankok a hitelfelvételhez, hitelkártya kiváltásához. Pályázatok benyújtásához (elektromos autó vásárlás, vagy egyéb), szintén igazolások tömegét kell beszereznünk.
  • Járulékbevallás – Főfoglalkozású, nem katás vállalkozóknak rendszeresen járulékbevallást kell benyújtaniuk. Tételeseknek havonta, átalányadósoknak negyedévenként, de havi bontásban (nem lett vele kevesebb az adminisztráció…).
  • „Nullás” bevallások – az adóhatóság elvárja nyilatkozatunkat arról hogy nem foglalkoztatunk alkalmazottat. Ezt vagy az „NY” jelű nyomtatványon teljesíthetjük előre nyilatkozva az adóévre, vagy utólag, havonta a 08-as nyomtatványon. Érdekes, hogy ellentétben a többi bevallással, ennek elmulasztását nem hiányolják azonnal, de egy esetleges adóigazolás-kérésnél akár öt évre visszamenőleg is el kell készítenünk.
  • Kérelmek – szinte minden vállalkozó kerül olyan helyzetbe időnként, hogy közterheit nem tudja határidőre rendezni. Lehetőség van ilyenkor kérelemmel, fizetési könnyítési kéréssel fordulni a hatósághoz. Legtöbbször mérséklést vagy részletfizetési lehetőséget igényelnek a vállalkozók, az adóhatóság általában pozitívan áll ezekhez a kérésekhez. Egymillió forint alatti tartozás esetén ún. automatikus részletfizetési kérelmet lehet beadni, ehhez indoklás nem kell, de legfeljebb egy év van a teljesítésére. Sokkal bonyolultabb a helyzet, amikor magasabb az összeg, és esetleg mérséklést is kér a vállalkozó. Ekkor egy kilenc oldalas nyomtatványt kell kitölteni rengeteg adattal és melléklettel, itt most nem részletezem ezeket. Lényeg, hogy nem egyszerű.
  • Egyéb adatszolgáltatások – mostanában a statisztikai hivatal is időnként „megtalálja” az egyéni vállalkozókat különféle statisztikák készítéséhez szükséges adatok kérésével. Ráadásul ezek rendszeresek, tehát aki egyszer beleesett a szórásba, utána már negyed- félévenként várhatja az újabb felhívást az adatszolgáltatásra.
  • Ellenőrzések – A kormányhivatalok időnként célzott ellenőrzéseket végeznek a vállalkozóknál, ebbe a taxisok is beleesnek. Nem az utcai NAV ellenőrzésekről beszélek, hanem ún. okmányellenőrzésekről. Bekérik a vállalkozásunkkal kapcsolatos igazolásokat, igazolványokat, bizonyítványokat, a székhely jogos használatáról szóló hozzájárulást, stb. Ráadásul ezek az ellenőrzések legtöbbször adóbevallási időszakra esnek, amikor egyébként is sok a teendő (néha az az érzésem, hogy ezzel a könyvelőket akarják bosszantani…).

 

Kihagytam valamit?

Adófolyószámlák ellenőrzése, befizetések ellenőrzése, ügyfélkapus tárhelyre érkező értesítések, határozatok értelmezése (hogy ezeket milyen bikkfanyelven írják néha!), adatmódosítások, beadott bevallások ellenőrzése, stb.

Tényleg nem kell könyvelő?

-oli-

 

Double D

Recent Posts

Itt az év egyik legkockázatosabb időszaka az autósok számára

Megkezdődött az őzek üzekedése. A nyári esték békéjét könnyen megzavarhatja egy hirtelen az útra ugró…

22 óra ago

Van egy módszer, amely lenullázza a hazai autósok büntetőpontjait, sokan nem tudnak róla

Te is gyűjtöd az előéleti pontokat? Ha igen, és már majdnem kipontozódtál, akkor erről a…

22 óra ago

Olcsó villanyautóba kerül az első tömeggyártású félig szilárdtest-akkumulátor?

Bár a teljesen szilárdtest, azaz folyékony elektrolit nélkül készülő akkumulátorokra még az optimista becslések szerint is az évtized…

22 óra ago

Visszamenőleges ellenőrzések – Célkeresztben a 2020-2021-es évek

A Nemzeti Adó-és Vámhivatal alapesetben 5 évre visszamenőleg végezhet ellenőrzéseket az adózóknál. Jelenleg a nemzetközi…

2 nap ago

A vállalkozás szüneteltetésének buktatói.

Sok vállalkozóval előfordul, hogy vállalkozását időnként szüneteltetni kényszerül. A főállású vállalkozóknál érdemes figyelni arra, hogy…

3 nap ago

Autópálya-matrica: szeptembertől vége!

Lépett a kormány, lehet spórolni. A kényelmi díjnak eddig nem volt semmilyen maximuma, a viszonteladók…

3 nap ago