Categories: Könyvelés

Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése

Már több mint egy éve tart a vírus miatti kisebb-nagyobb korlátozások kora. A taxis vállalkozók korábbi bevételük 60-70 százalékát elvesztették.  Miután a lezárások, nyitások hektikus változásainak nyomán a fuvarszámot és bevétel mennyiségét szinte lehetetlen előre megbecsülni, sokan inkább szüneteltetik vállalkozásukat, jobb időkre várva. Az egyéni vállalkozás bármikor, indok nélkül szüneteltethető. Összefoglaltuk a legfontosabb szabályokat.

A vonatkozó törvény alapján az egyéni vállalkozó a tevékenységét legalább 1 hónapig, de legfeljebb 2 évig szüneteltetheti. (A tervezet szerint július elsejétől a szünetelés időtartama 2 évről 3 évre fog emelkedni)

Az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetését és a szüneteltetést követően a tevékenység újra aktiválását be kell jelenteni elektronikus úton a NAV-hoz, a webes ügysegéd nevű felületen ( nyilvantarto.hu/ugyseged  ). A szüneteltetés első napja a bejelentést követő nap.

A bejelentés napjára különösen a katás vállalkozóknak kell figyelniük. A vállalkozás szüneteltetése alatt ugyanis nem kell a katát fizetni, de csak akkor, ha az egy teljes naptári hónapban fennáll. Amennyiben a vállalkozó például május elsejétől szeretne szüneteltetni, azt április 30-án kell bejelenteni. Ez a szabály akkor is érvényes, ha a hónap utolsó napja hétvégére, ünnepnapra esik.
Az egyéni vállalkozói tevékenységére tekintettel nem kötelezett a magánszemély adóbevallás benyújtására, ha e tevékenységét az adóév minden napján szüneteltette.
Ha viszont az egyéni vállalkozói tevékenységét év közben szüneteltette, de az adóéven belül folytatta, akkor az éves bevallásában az egyéni vállalkozásból származó jövedelem, megállapításakor mindkét időszak éves összesített adatát kell szerepeltetnie.
Az egyéni vállalkozók részére a 2020. adóévre vonatkozóan is készít adóbevallási tervezetet a NAV, a munkáltatók, kifizetők által benyújtott adatok alapján. Az adóbevallási tervezet megtekinthető az eSZJA portál felületén. Az egyéni vállalkozó adóbevallási kötelezettségét akkor teljesíti, ha a NAV által elkészített adóbevallási tervezet felhasználásával, és annak vállalkozói részre vonatkozó kiegészítésével jóváhagyja bevallását. Az egyéni vállalkozó adóbevallási tervezete – szemben a magánszemélyekével – május 20-ával jóváhagyás nélkül nem válik érvényes szja-bevallássá.

Az adatszolgáltatás a NAV általános nyomtatványkitöltőjének segítségével is teljesíthető.A személyi jövedelemadó bevallási határideje a 2020. évről egységesen minden magánszemély számára 2021. május 20.

-oli-

 

OldB

Recent Posts

5000 forint és hétfőig kötelező volt befizetni: a NAV is keményen rászállhat arra, aki elfelejtette

Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…

2 nap ago

Újabb budapesti utcákban vált fizetőssé a parkolás: ezt kell tudni

Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…

2 nap ago

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

3 nap ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

4 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

4 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

4 nap ago