A Kúria új döntése biztonságosabbá tette az autóvásárlást: az ítélet értelmében azok a szerződések, amelyek indokolás nélkül lehetővé teszik a gépjárművek árának egyoldalú emelését, mostantól tisztességtelennek minősülnek.
Ez azt jelenti, hogy a jövőben minden hasonló szerződésre kihat a döntés, így a fogyasztók erősebb jogi védelmet kapnak derült ki az NKFH oldaláról.
Az ítélet szerint mostantól minden autókereskedőknek világos, közérthető és átlátható szerződési feltételeket kell alkalmazniuk – olyanokat, amelyekből a fogyasztók számára egyértelműen kiderül, milyen esetekben és milyen mértékben változhat a vételár.
• Tisztességtelen az a szerződési kikötés, amely indokolás nélkül sorolja fel az áremelés okait, mivel ebből a fogyasztó nem tudja megítélni, mekkora árváltozásra számíthat. Ha emelkedésre kerülne sor, annak körülményeit és mértékét egyértelműen és közérthetően kell rögzíteni.
• Tisztességtelen az is, ha a szerződés pusztán jogszabályhelyekre hivatkozik, anélkül, hogy azok tartalmát közérthetően ismertetné. Egy átlagos fogyasztótól ugyanis nem várható el, hogy bonyolult jogi szövegeket kutasson fel és értelmezzen.
• Az ilyen kikötések érvénytelenek, és nem lehet rájuk hivatkozva áremelést követelni.
A közérdekű perekben született ítéletek nemcsak az adott ügy feleit érintik, hanem minden hasonló szerződésre kihatnak. Ez erősíti a fogyasztók védelmét, hiszen a tisztességtelen kikötések többé nem szolgálhatnak alapul követelésekre.
Forrás: atv.hu Kép: illusztráció
Elutasították azt az uniós tervezetet, miszerint szigorúbb orvosi felülvizsgálat vonatkozna azokra a 70 éven felüli…
A Szilícium-völgy egyik külvárosi részén, San Brunóban szokatlan rendőri intézkedés történt hétvégén. A rendőrök egy…
Október 1-jétől már csak 1000 forintba kerül a jegy a budapesti 100E reptéri buszokra, amennyiben…
Eddig csak az Egyesült Államokból ismerhették, most azonban itthon is kénytelenek lesznek megbarátkozni a Teslák…
Az Uber Budapesten több, mint egy éve, Miskolcon idén júniusban, Debrecenben idén júliusban indította el…
Nem sokon múlt, hogy ugorjon olvasónk jogosítványa: Alízt azért csípték el, mert telefonált vezetés közben.…