Csak ritkán hibázik a sebességmérésre felállított rendszer, de amikor megtörténik, az sokszor érdekes, tanulságos esetet tár elénk.
A sebességmérő kamerák milliónyi mérést végeznek naponta, az adatok pedig megbízhatóan érkeznek be a hatóságokhoz. Nagyon ritka a hiba, viszont amikor megtörténik, akkor általában szembetűnő és tanulságos. Aktuális bejegyzésünkben összeszedtük az utóbbi évek legkirívóbb eseteit, amikor komoly hibát vétett a technika.
Belga autós 696 km/h-val „száguldott”
Egy belga autós meglepődve kapott kézhez egy 6597 eurós bírságot, miután a traffipax 696 km/h-s sebességet mért az Opel Astrájára Quiévrain városában, ahol a megengedett sebesség 50 km/h volt. A helyi hatóságok később elismerték, hogy technikai hiba történt, és az autós valójában csak 10 km/h-val lépte túl a megengedett sebességet.
Jót lehet röhögni a sztorin, mert ilyen mértékű tévedésnél egyértelmű a helyzet, de mi van, ha csak 20-30 km/órát téved a gép? Egy magyar autós pont ilyen helyzetbe került, és megpróbált utánajárni a dolognak, meglepő válaszokat kapott a rendőrségtől.
703 km/óra egy Forddal?
2020 júliusában egy olasz nő meglepő bírságot kapott: a hatóságok szerint Ford Focusával 703 km/h sebességgel haladt egy 70 km/h-s zónában. A bírság összege 863,60 euró volt, és 10 büntetőpontot is kiszabtak rá.
A sebességmérést egy Autovelox típusú radar végezte Offagna városában, Ancona megyében. A radar hibája nyilvánvaló volt, de a hatóságok ennek ellenére kiküldték a bírságot. A helyi törvények miatt a hölgynek ezt be is kellett fizetnie, és csak ezután fellebbezhetett az ítélet ellen.
Giovanni Strologo, a helyi közlekedési bizottság tagja és volt városi tanácsos nyilvánosan bírálta a rendőrséget, amiért nem ellenőrizték a nyilvánvalóan hibás adatokat. Strologo évek óta kampányol az elavult Autovelox rendszerek lecserélése mellett, mivel azok gyakran pontatlan méréseket végeznek.
Rossz helyen parkolt, így nála landolt a csekk
Nottinghamben, Angliában Jeff Buck 55 éves lakosnak kétszer is kiszállították a gyorshajtási bírságot, pedig állítása szerint Vauxhall Zafirája egész nap a lakása előtt parkolt. A Nottingham Evening Post beszámolója szerint a rendőrség kitartott amellett, hogy Buck 37 mérföld/órával hajtott egy 30-as sebességkorlátozású zónában. Kiderült azonban, hogy a férfi autójának egyetlen hibája az volt, hogy egy fixen telepített traffipax látókörében parkolt, így a valódi gyorshajtó helyett tévesen őt fotózta le a rendszer.
Jobb duplán büntetni, mint egyszer se?
Az Egyesült Államokban, a Maryland állambeli Chevy Chase-ben a WTOP News arról számolt be, hogy tömegesen küldték ki a duplán kiállított büntetéseket, mert a rendőrök egy fix sebességmérő mellé állítottak fel mobil kamerát. Idén eddig összesen 174 esetben fordult elő ilyen dupla büntetéskiszabás. A rendőrség később kénytelen volt magyarázkodni az eset kapcsán.
Hasonló eset történt Magyarországon is: a Dunántúli Napló (ma már bama.hu) cikke szerint egy sofőrt kétszer fotóztak le a rendőrök gyorshajtásért, egyperces különbséggel. A két felvételen az autó egyszer 70, másodszor 71 kilométeres sebességgel haladt, egyszer elölről, majd hátulról látható a fotókon.
Zsobrák Péter, a megyei rendőr-főkapitányság sajtószóvivője azonban elmondta: nem egyszerű traffipax-duplikáció történt, hanem a sofőr az első fotó után megfordult, és visszafelé is gyorsabban haladt, ezért rögzítette a traffipax másodszor is.
A vonatkozó kormányrendelet értelmében egyébként nem kell kifizetni a második bírságot, ha tíz percen belül történik ugyanazon jármű újabb gyorshajtási esete, és az első bírságot már befizették. Zsobrák Péter szerint adminisztrációs hiba nem történt, mivel a rendszer automatikusan kezeli a büntetéseket, így a két kép közötti időeltérés csak később derülhetett ki.
Tréleren húzott autó kapott csekket
Az eset még 2012-ben történt, erről is a bama.hu számolt be: „Harmincezer forintos csekket kapott egy olvasónk, amiért Pörböly községben a megengedett 50 km/óra sebesség helyett 71 km/óra sebességgel haladt autójával.”
Az olvasó beszámolója szerint ez lehetetlen, mivel korábban éppen Erdélyben jártak, amikor az autójuk felmondta a szolgálatot. Mivel kint nem tudták megjavítani a kocsit, a motorja szétszedett állapotban a csomagtartóban, az autó pedig egy autószállítón érkezett meg Magyarországra. A lap megkereste a rendőrséget, akik elismerték, hogy az autó tulajdonosának van igaza. Hangsúlyozták: a rendőrségnek nem áll szándékában senkit megbüntetni, aki nem követett el szabálysértést, de a felvételeket automatikus rendszer rögzíti és elemzi, néha előfordulhatnak hibák.
Mikor lehet utólag megúszni a gyorshajtási bírságot?
A közigazgatási bírság alól a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (Kkt.) 21/A. §-ában foglaltak szerint csak akkor mentesülhet az üzembentartó,
Forrás: vezess.hu Kép: illusztráció
Gyökeres változás jöhet a bulinegyedben június végétől: az Index birtokába jutott előterjesztés szerint sétálóutcává alakítanák…
A közlekedésbiztonság javítása érdekében egy új EU-s javaslat előírná, hogy a tíz évnél idősebb autók…
A gépjárműadót április 15.éig kellett befizetniük a járműtulajdonosoknak, üzemben tartóknak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) friss…
A Tesla számos listán állt az élen az elmúlt években, de mostanában sikerült egy olyan…
Változik a forgalmi rend a Dohány utcában: felszabadul a trolik útvonala, szélesebbek lesznek a járdák,…
A CATL második generációs Shenxing akkumulátora öt perc alatt 520 kilométernyi hatótávot képes felvenni, és…