Categories: Hírek

Alanyi áfamentesség: NAV-tájékoztató készült, fontos részletkérdésekkel

 

Az alanyi adómentesség választására jogosító bevételi értékhatár 12 millió forintról 18 millió forintra emelkedik. A magasabb értékhatár 2025. január 1-jétől visszamenőleg alkalmazható, erről azonban legkésőbb 2025. február 28-ig kell nyilatkozni a NAV-nak – derül ki az adóhatóság szerdai közleményéből.

 

Azt írják, nyilatkozni legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet.

A már most alanyi mentes, több mint 830 ezer kisvállalkozónak nincs teendője. Nekik az adóhatóság szerint jelentős könnyítést hoz az, hogy az eddigi 12 milliós értékhatár helyett már idén is a 18 milliós határra kell odafigyelniük. Az újonnan alakuló vállalkozásoknak is egyszerű dolguk van, mindössze egy kattintással választhatják megalakuláskor az alanyi áfamentességet.

 

Ha a feltételek fennállnak, a NAV szerint megéri visszamenőleg már idénre is mentességet választani, hiszen az alanyi áfamenteseknek főszabály szerint nem kell áfát felszámítani, fizetni, sőt még áfabevallást sem kell benyújtani. Ugyanakkor figyelemmel kell lenni arra, hogy ebben az esetben a levonási jog sem illeti meg az adózót – figyelmeztet az adóhatóság.

A kedvező változás azokat a kisvállalkozókat is érintheti, akik például 2023-ban vagy 2024-ben ugyan átlépték a korábbi 12 milliós értékhatárt, de az új, megemelt összegű, 18 millió forintos határt tavaly nem lépték át, és várhatóan idén sem fogják.

 

A NAV sorrendben a következő lépéseket javasolja:

  • Az érintetteknek elsőként az alanyi mentesség választásáról kell nyilatkozniuk – legkésőbb február 28-ig.
  • Ezt követően – a választástól számított 8 napon belül – módosítani kell az idei számlákat; azokat alanyi adómentesen, áfa felszámítása nélkül kell ismét kiállítani. Fontos az is, hogy a kisvállalkozó a módosító számlát a partnerének átadja.

A második pont válasz lehet az Adótanácsadók Egyesületének jogos felvetésére, hogy mi legyen a már kiállított számlákkal.

 

A NAV közleményében azt is írja, hogy az alanyi mentesség választása előtt, idén kiállított nyugtákat nem szükséges módosítani, mindegy, hogy pénztárgéppel, papíron vagy számítógéppel állították ki.

Valamint, hogy az áfa alóli mentesség esetében nincs „visszajáró áfa”, vagyis levonási jog. Így annak a kisvállalkozónak, aki az alanyi mentesség választásáig áfabevallást is nyújtott be és volt levonandó áfája, korrigálnia kell. Az alanyi adómentességet választókra vonatkozó szabályok egész évre szólnak, ezért 2025. január 1-ig visszamenőleg nem helyezhető levonásba az általuk befogadott számlákban szereplő áfa.

A gyakorlati tudnivalókról részletes tájékoztatót tett közzé a NAV.

Forrás: 24.hu  Kép: illusztráció

OldA

Recent Posts

5000 forint és hétfőig kötelező volt befizetni: a NAV is keményen rászállhat arra, aki elfelejtette

Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…

14 perc ago

Újabb budapesti utcákban vált fizetőssé a parkolás: ezt kell tudni

Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…

15 perc ago

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

24 óra ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

2 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

2 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

2 nap ago