Categories: Könyvelés

Elfelejtett kata-bevallás – mi a teendő?

Vélhetően idén is sokan elmulasztották határidőben beküldeni a kata-bevallásukat. A február 25.-i határidő idén hétvégére esett, így február 26.-ig lehetett időben beadni az adatszolgáltatást.

 

 

Először visszautalnék egy a közelmúltban megjelent írásra: „Kell-e könyvelő?”. Sokan úgy vélik, hogy nem, de akkor ne is tegyenek szemrehányást senkinek, hogy nem figyelmeztette őket a határidők betartására. Az adóhatóságtól sem várhatjuk el, hogy személyre szólóan értesítsen bennünket esedékes kötelezettségeinkre.

 

Az egyéni- és társas vállalkozók már sok éve elektronikus ügyintézésre kötelezettek, az adóhatóság csak igen indokolt esetben fordul a postai kézbesítéshez, általában az ügyfélkapus tárhelyre küldi az üzeneteket. Azt is, amikor hiányol bizonyos bevallásokat. Ez az üzenet azonban nem érkezik azonnal, esetleg csak hetek, hónapok múlva. Nem szabad figyelmen kívül hagyni!

 

Ha a vállalkozó értesítés nélkül is tudja hogy mulasztott, vagyis bizonyos bevallást (esetünkben a kata-bevallást) nem küldte be a megadott határidőig, nem érdemes várnia. A bevallást minél hamarabb pótolni kell. Ez esetben semmilyen külön jelzést nem kell alkalmazni a bevallási íven, tehát sem a helyesbítés, sem az önellenőrzés jelölése ne kerüljön rá. Érdemes ugyanakkor az adatszolgáltatás beküldése után egy-két nappal ellenőrizni, hogy az rendben beérkezett-e a hatósághoz. A NAV ilyen esetben ún. „befogadó nyugtát” küld az ügyfélkapura, és erről email értesítést az ott megadott címre.

Ha a befogadó nyugta után, vagy helyett „értesítés, intézkedés” című üzenet jön, azt feltétlenül el kell olvasni, hiszen valamely, a bevallással kapcsolatos hibára hívja fel a figyelmet. Ebben, és csak ebben az esetben van mód a helyesbítés használatára, a javított bevallást az értesítésben írt vonalkód feltüntetésével kell ismételten beküldeni. Leggyakrabban a jelölt aktív hónapok számával kapcsolatosak a hibák, azt ugyanis az egy hónapot meghaladó szüneteltetés és táppénzes állomány is befolyásolja. A szüneteltetést a „webes ügysegéd” felületen kell bejelenteni, a táppénzes állományt pedig a T101E jelű nyomtatványon.

 

Amennyiben később azt fedezzük fel, hogy téves bevételi összeget tüntettünk fel, „adózói javítás” jelöléssel küldjük be újra a bevallást.

 

Bár az adóhatóság az utóbbi években a szolgáltató jellegét hangsúlyozza és nem feltétlenül a mindenáron való bírságolás a célja, azért ne éljünk vissza ezzel. Tapasztalat szerint három eredménytelen felszólítás után már a büntetés is érkezik…

-oli-

 

OldA

Recent Posts

5000 forint és hétfőig kötelező volt befizetni: a NAV is keményen rászállhat arra, aki elfelejtette

Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…

49 perc ago

Újabb budapesti utcákban vált fizetőssé a parkolás: ezt kell tudni

Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…

50 perc ago

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

1 nap ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

2 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

2 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

2 nap ago