Categories: Hírek

Száműzik az öreg autókat egy európai fővárosból

Kivételek még lesznek az intézkedés 2024. júliusi bevezetését követően a lengyelországi Varsóban, de idővel azokból is egyre kevesebb.

 

Kemény szigorítás lép életbe Varsóban 2024 júliusától: a helyi tanács által csütörtökön megszavazott határozat értelmében kitiltják a lengyel főváros szélesebb központi zónájából a régebbi gyártmányú autókat, azt „tiszta közlekedésű övezetté” nyilvánítva – írja az MTI.

A Varsó-Belváros kerületbe, valamint az azzal szomszédos negyedekbe július 1-től nem hajthatnak be a 18 évesnél régebbi dízelüzemű, valamint a 27 évesnél régebbi benzinüzemű kocsik.

Az intézkedés 2028 elejéig nem vonatkozik az övezet azon lakosaira, akik Varsóban adóznak. Azt követően már ők sem hajthatnak be régi gyártmányú autókkal, ez esetben a dízelüzemű autók esetében 13, a benzinesekében pedig 22 év lesz a felső „korhatár”.

 

Felmentik a tilalom alól bizonyos feltételek mellett a 70 évesnél idősebb járműtulajdonosokat. Kivételt képeznek továbbá a rendvédelmi és hatósági járművek (mentők, rendőrség, tűzoltók, határőrség), beengedik a városközpontba például a fogyatékossággal élőket szállító régi gyártmányú kocsikat és iskolai buszokat is.

 

A lengyel fővárosi tanácsban a 2018-as helyhatósági választások nyomán a parlamenti többségi koalíciót is képező Polgári Koalíció van túlsúlyban. Az eddig kormányon lévő Jog és Igazságosság politikusai ellenezték a határozat elfogadását. Többek között azzal érveltek, hogy az intézkedés hátrányosan érinti a kevésbé vagyonosokat, és a szabályok enyhítését javasolták.

A csütörtöki tanácsülés során tiltakozó megmozdulást rendeztek a varsói városháza épületében a tiszta közlekedésű övezet létesítésének ellenzői, és a tanácskozást a bekiabálások miatt egy időre fel kellett függeszteni.

Forrás: vezess.hu Kép: illusztráció

Double D

Recent Posts

Nem mindig mér, mégis mindenki lassít – itt a lista a kihelyezett Trafiboxokról

Fémdoboz, ami néha mér, néha csak figyel – mégis egyre többen lassítanak miatta. A Trafibox…

18 óra ago

Megdöbbentő dolgokat állít Metál Zoltán – drogos, alkoholista, jogosítvány nélküli emberek taxiznak?

Metál Zoltán, az Országos Taxiszövetség elnöke az ATV reggeli műsorában: Forrás: ATV

2 nap ago

Szemüvegesek! Rendkívüli KRESZ előírás élesedett: komoly bírság jár ezért 2025-ben ezeken az utakon

Sokan terveznek autós nyaralást, ám az egyes európai országok gyakorlata között jelentős eltérés mutatkozhat autópálya…

2 nap ago

Mit kérhet a rendőr külföldön az autóstól?

Mindig kérdés, hogy külföldi utazásokon az adott ország rendőrei milyen iratokat és kötelező tartozékokat kérhetnek…

2 nap ago

Gyorsabb, mint klímával: Ilyen egyszerű lehűteni egy túlmelegedett autót

Ha az autódba beülsz, és szaunának érzed, van egy trükk, ami gyorsabban lehűti, mint a…

3 nap ago

Itt van minden, amit tudni kell a vonóhorgok felhelyezéséről

Erre érdemes figyelni, hogy elkerüljük a nagy kiadásokat Szeretne utólagosan felszerelni egy vonóhorgot - például…

4 nap ago