Míg egy sima gyorshajtásért 4-8 büntetőpont jár, ittas vezetés közbeni cserbenhagyással azonnal elvehetik a jogosítványt – ezekért összesen 22 büntetőpont jár. Hány pont jár a többi szabálytalanságért? Mikor veszik el a jogsit? Hogyan lehet csökkenteni a büntetőpontok számát? Kisokos.
Pécsen április közepén egy sofőr az 50-es táblánál 143 km/h-val ment, ráadásul még két piroson is áthajtott. A mutatványokért 24 büntetőpontot kapott, így azonnal elvették a jogosítványát. Persze nemcsak ezekért a szabálytalanságokért lehet kipontozódni, vannak visszafogottabb büntetések is, valamit a pontok csökkentésére is van lehetőség.
Bűncselekmények, szabálytalanságok, pontok
A büntetőpontokat, hivatalos nevén előéleti pontrendszert egy 2000-ben született, 2001-től életbe lépett jogszabály alapján vezették be. A lényege, hogy a különböző szabálytalanságok a pénzbüntetés mellett szankcionálva is legyenek, és ne lehessen a végtelenségig szabálytalanul közlekedni.
A pontozás leegyszerűsítve két részre osztható. A durvább dolgok bűncselekménynek számítanak, amelyekért egységesen 11 pont “jár”. Ezek közé tartozik
A másik táborba tartoznak a különböző szabálysértések. A hivatalos, teljes lista a Belügyminisztérium által működtetett nyilvantarto.hu oldalon, itt található, de pár gyakori esetet érdemes felsorolni.
Ha valaki nem tudja, hogy épp hány pontnál jár, akkor arról ingyenesen tájékoztatást kérhet: az Ügyfélkapun keresztül azonnal kaphat információt, emellett e-mailben és postán is van erre lehetőség. (Arról, hogy mit kell pontosan tenni, itt olvashat bővebben.)
18 pontos határ
18 pont a határ, aki ezt eléri, annak elveszik a jogosítványát. Ez a következőképpen zajlik: a Belügyminisztérium illetékes szerve szól az illetékes kormányhivatalnak, amely a jogsit határozattal, nyolc napon belül visszavonja. A visszavont vezetői engedélyt annak leadásától számított hat hónapot követően vissza kell adni, ha a járművezető igazolja, hogy a vezetői engedély visszavonását követően utánképzésen vett részt és egyébként az illető alkalmas a vezetésre.
Ha valaki még nem érte el a 18 pontot, de már a közelében jár, akkor “menet közben” csökkentheti a büntetőpontok számát. Ehhez utánképzésen kell részt venni. Ha sikeres a vizsga, akkor 13 pontig 9 ponttal, 14-17 pont között 6 ponttal kell csökkenteni. A nyilvántartott pontok száma az önkéntes utánképzésen való részvétel igazolásától számított egy éven belül ismételt önkéntes utánképzéssel nem csökkenthető. Az önkéntes utánképzés két foglalkozásból áll, a Közlekedési és Alkalmassági Vizsgaközpont (KAV) tájékoztatója szerint összesen 12 órát vesz igénybe és 69 ezer forintba kerül.
Forrás: totalcar.hu Kép: illusztráció
A sofőrök maximum 12 órát vezethetnek egyhuzamban, utána legalább 6 órára lekapcsolja őket a rendszer.…
Üres a kassza, az állami támogatásból elektromos autóra pályázó cégek mind a 30 milliárd forintra…
Márciusban minden korábbinál nagyobb ütemben bővült a zöld rendszámos autók száma Magyarországon – egyetlen hónap…
A helyi iparűzési adót most már második éve egyösszegben, május 31-ig (mivel ez a nap…
Az elmúlt 12 évben senkinek sem zárolták a taxi engedélyét olyan apróságnak tűnő probléma miatt,…
A több mint száz fő bevonásával zajló művelet központja a VII. kerületi körzeti megbízotti iroda…