Egyes pénzügyi szakkönyvek szerint minimálisan annyi tartalék „vagyont” kell felhalmoznunk, amely legalább hat hónapi biztos megélhetést tesz lehetővé állásunk elvesztése, betegség, vagy bármely egyéb ok esetén. Mondhatnánk, hogy a taxis egyéni vállalkozó nem vesztheti el az állását, pedig láttuk, hogy dehogynem! Százak hagyták abba a taxizást, és próbáltak más tevékenységbe kezdeni.
Hat havi megélhetés. Hogyan becsüljük meg, hogy mennyi az? A javaslat szerint egyszerű. Egy hónapig írjunk fel minden családi költést, bevásárlásokat (beleértve a hiteltörlesztéseket, közüzemi díjakat), valamint azt a vállalkozási kiadást, ami akkor is felmerül, ha nem keresünk pénzt. Bőven van ám ilyen! Drosztdíj, kamarai díj, gépjárműadó, biztosítások, stb. Mostanában a helyzetre való tekintettel a társasági tagdíjból elérhető némi kedvezmény, de valamennyit azért oda is fizetni kell. Ezeket a tételeket arányosítsuk egy hónapra. Na, most ha megvan, ha mindent mindennel összeadtunk, akkor szorozzuk meg hattal. Ez a mi féléves költségünk. Bár én személy szerint még megfejelném legalább húsz százalékkal, mert általában az ilyen egyébként is nehéz helyzetekben szoktak keletkezni a rendkívüli kiadások.
Kiszámoltad? Meglepődtél? Nem csoda. A vállalkozók hajlamosak összemosni a vállalkozás bevételét a saját célra fordítható résszel. A legtöbben nem is tudjuk, mennyi a tényleges jövedelmünk. Megkerestük, elköltöttük. Vélhetően többet, mint amennyit megengedhetünk magunknak…
Éltél a hitelmoratórium lehetőségével? Bár érezheted úgy, hogy most egy kicsit könnyebb, voltaképpen még jobban eladósodtál. A bank nem jótékonysági szervezet, a moratórium alatt felhalmozott kamatokat is behajtja majd!
Nem mondhatjuk, hogy manapság a taxizásból nem lehet megélni. Lehet. Dacára a rengeteg költséges előírásnak, szabálynak, fuvarszám-csökkenésnek. De azért még csörögnek a telefonok, pittyegnek az applikációs rendelések, beülnek a droszton, és időnként még leintés is akad. Mindazonáltal soha nem volt ennél aktuálisabb a tanács: „Várd a legjobbat, de készülj a legrosszabbra!”
Térképezzük tehát fel igényeinket, – talán kissé vissza is vehetünk belőle -, aztán képezzünk ennek megfelelő tartalékot. Kollégákat megkérdeztem, szerintük mennyi lenne ez a hat havi megélhetési összeg. Egymilliótól négymillióig terjedtek a becslések…
-oli-
Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…
Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…
Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…
Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…