Categories: HírekKönyvelés

Szüneteltetés és táppénz

Először a történet, a tanulság majd a végén:

Katás vállalkozó tavaly július elsejétől szüneteltette vállalkozását (nem taxis, de hasonló cipőben jár: tevékenységét a pandémia okozta korlátozások teljesen ellehetetlenítették).

Szeptember végén aztán felcsillant egy kis remény: adódott egy projekt, lett volna munka, lett volna bevétel. Aktiválta hát vállalkozását október elsejével. Nagy lendülettel vetette bele magát a munkába, de talán túl nagy volt az a lendület: betegállományba került. Mégpedig nem kis időre. A háziorvos annak rendje és módja szerint kiállította a táppénzes igazolást, a vállalkozó annak rendje és módja szerint továbbította azt az illetékes szervnek, és várta a táppénzt. Kisvártatva meg is kapta, de az összeg meglepte: alig tizenkétezer forint érkezett. És még mielőtt felocsúdott volna a meglepetésből ajánlott levelet hozott a postás: ebben volt a magyarázat az alacsony összegre:

„A közhiteles hatósági nyilvántartás alapján Ön az egyéni vállalkozói biztosítási jogviszonyában tevékenységét 2020. július 1. napjától 2020. szeptember 30. napjáig szüneteltette (30 napnál hosszabb megszakítás), ezért a folyamatos biztosítása 2020. október 1. napjától számolható. Keresőképtelensége 2020. október 14-én kezdődött, 13 nap biztosítási idő alapján jogosultsága 2020. október 14. napjától 2020. október 26. napjáig állapítható meg.”

 Na, ez érdekes, ilyen hülye rendelkezés nem lehet! – gondoltam. Hát sajnos de! A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997 évi LXXXIII törvény (Ebtv) 46.§ (1) bekezdése alapján táppénz a biztosítási időtartam fennállása alatt, a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban a folyamatos biztosítási időszak alatt a törvényben meghatározott biztosításban töltött napoknak megfelelő számú napra, de legfeljebb egy éven át. A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs (a táppénzes napok kivételével). A biztosítás szünetel az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése alatt.

A tanulság? Ne szüneteltess, ha beteges vagy! Illetve ne legyél beteg többhavi szüneteltetés után. Táppénzt ugyanis csak a folyamatos jogviszony után kapsz, és senkit sem érdekel, hogy a vállalkozásod szüneteltetése előtt mondjuk negyven évig rendben fizetted a járulékaidat, vagy, hogy betegséged alatt miből fogsz megélni…

 

  • – oli

 

 

OldB

Recent Posts

5000 forint és hétfőig kötelező volt befizetni: a NAV is keményen rászállhat arra, aki elfelejtette

Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…

23 óra ago

Újabb budapesti utcákban vált fizetőssé a parkolás: ezt kell tudni

Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…

23 óra ago

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

2 nap ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

3 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

3 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

3 nap ago