A jövő év elejétől fontos, mindannyiunkat érintő adminisztratív változás lép életbe: január 16-tól megszűnik a már jól ismert Ügyfélkapu. Helyébe az Ügyfélkapu+ lép, illetve a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazás lesz használható. Mutatjuk a részleteket.
Ha tetszik, ha nem: a kormányzati akarat szerint mind digitális állampolgárok leszünk. Ezen belül az egyik legfontosabb, egyben leginkább küszöbön álló változás, hogy 2025. január 16-tól megszűnik a jó ideje használt, hagyományos ügyfélkapu, és a helyébe az elvileg jóval biztonságosabb Ügyfélkapu+ érkezik. Ám a terv az, hogy ez is csupán 2025. december 31-ig működik. Ám ennyire ne szaladjunk előre, egyelőre megnéztük, mi fán terem az Ügyfélkapu+.
(Mindemellett a kormány elindította a Digitális Állampolgárság Programot, amely egy mobilappon keresztül biztosítja az elektronikus ügyintézést.)
Hogyan működik az Ügyfélkapu+ regisztráció?
Ami szükséges a néhány perc alatt elvégezhető művelethez:
A kétfaktoros hitelesítéssel már nagy eséllyel találkoztunk máshol is, például amikor egy-egy online fizetést, tranzakciót kell a mobilbankunk segítségével megerősíteni.
Az Ügyfélkapu+ használatakor, belépéskor a telefonunkra megkapjuk ezt a kódot az Authenticator megnyitásával: ezt a számsort kell majd a bejelentkező felületen beírni.
Mi lesz a hagyományos Ügyfélkapu sorsa?
Az Ügyfélkapu+ regisztrációt mindenképp érdemes 2025. január 15-ig elintézni, mert 2025. január 16-án már nem fogunk tudni elvileg belépni az ahhoz tartozó felhasználónévvel és jelszóval a hagyományos Ügyfélkapuba.
Ha egyik regisztrációt sem végezzük el január közepéig (Ügyfélkapu+ és/vagy DÁP), nem lesz lehetőségünk elektronikusan elintézni azokat az ügyeket, amelyekhez ügyfélkapus belépés szükséges.
2025. január 16-án tehát az Ügyfélkapu megszűnik, és nem tudjuk majd elérni rajta keresztül például az EESZT-t, az ONYA-t, az eSZJA-t, illetve a többi központi online ügyintéző felületet. Ha regisztráltunk, ezekre az állami oldalakra zökkenőmentesen beléphetünk majd a megadott határidőtől az Ügyfélkapu + szolgáltatással, akárcsak a DÁP mobilappal.
A jelenlegi tervek szerint az Ügyfélkapu + rendszere 2025. december 31-ig fog működni, utána teljes egészében a DÁP veszti át a szerepet az online állampolgári ügyintézésben.
Mi a különbség az Ügyfélkapu és az Ügyfélkapu+ között?
A különbség lényegében annyi, hogy az Ügyfélkapu+ lehetővé teszi, egész pontosan az eddigiekhez hozzáteszi a kétfaktoros azonosítást, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a felhasználónév és a jelszó megadása mellett szükség lesz a már említett egyszeri Authenticator biztonsági kód megadására is, ami minden alkalommal más és más.
Minek a kétfaktoros azonosítás?
Mert e nélkül már nem kellően biztonságos az Ügyfélkapu, a kétlépcsős azonosítással azonban jóval nagyobb eséllyel meg lehet előzni, hogy illetéktelenek éljenek vissza az érzékeny személyes adatainkkal.
Milyen Authenticator szolgáltatást telepítsünk?
Egy korábbi tájékoztatójában a Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NKI) az iOS-re és az Androidra is egyaránt telepíthető Google Authenticator, illetve Microsoft Authenticator mellett a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) saját fejlesztésű appját, a NISZ Hitelesítőt ajánlotta, vagy például a platform-független Authy is.
Ha nincs okostelefonja vagy tabletje, webes vagy asztali (desktopos) hitelesítő alkalmazást is használhat (pl. TOTP.APP, Verifyr).
Tipp! Mielőbb belevágunk egy Ügyfélkapu+ regisztrációba, mindenképpen érdemes előbb az általunk szimpatikusnak vélt/számunkra rendelkezésre álló Authenticator alkalmazást letölteni, és a telefonunkon vagy az egyéb eszközeinket elérhetővé tenni.
Hogyan hajtható végre lépésről-lépésre az Ügyfélkapu+ regisztráció?
Ahogy legalábbis nekünk sikerült:
Innentől akárhányszor belépünk az Ügyfélkapu + oldalra, három dolgot kell beírni: a felhasználónevet, a jelszót és az Authenticator appban megjelenő hat számjegyű azonosítókódot, amely az Ügyfélkapu+ regisztrációnkhoz tartozik. Erre különösen akkor érdemes figyelni, ha az appot más programokhoz is szoktuk használni.
Mi az értelme ennek az egésznek?
A digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvény jelenlegi változata szerint a kormánynak meggyőződése: az információs és a kommunikációs technológiák fejlődése gyökeres átalakulásokat hozott az életünkbe. Éppen ezért elérkezettnek látták az időt, hogy átemeljék az állam és a társadalom kapcsolatát a digitális térbe.
Vagyis a kormányzat célja a digitális állampolgárság megteremtése, illetve a törvény szövegét idézve: „hogy felhasználóbarát alapokra helyezze a digitális térben történő ügyintézést és szolgáltatások nyújtását.” Tehát az átállás arról szól, hogy biztonságosabb, korszerűbb, egyszerűbb és minél egységesebb online ügyintézési rendszert teremtsenek, amely kellően biztonságos is.
A gyakorlatban heteken belül kiderül, hogy mindez mennyire volt sikeres.
Forrás: economx.hu Kép: illusztráció
Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…
Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…
Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…
Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…