Categories: Könyvelés

Pénztárgép, számlázás – még mindig sok a hiba

Mostanában több olyan vállalkozóval is volt szerencsém beszélgetni, akik rosszul kezelték a vállalkozói bevételük online adminisztrációját. Elképesztő hibákra derült fény!

 

Még mindig sokan vannak, akik azt az összeget is beütik a pénztárgépbe, amiről papír alapon számlát adnak. Aztán ezt a számlát a megfelelő felületen feltöltik a NAV megfelelő programjával. Nehéz megértetni ezekkel a vállalkozókkal, hogy így az összeg duplán kerül be a rendszerbe! Katásoknál ez egészen addig nem okoz problémát, amíg nem a 12 milliós alanyi áfa mentes határ környékén kóricálnak. Átalányadósok pedig az adómentes jövedelmi státuszt veszélyeztetik ezzel az eljárással.

 

A másik hiba, amivel a napokban találkoztam, hogy a vállalkozó kitölti a papír alapú számlát, az eredeti példányt odaadja az utasnak, az összeget beüti a pénztárgépbe, aztán mint aki jól végezte dolgát, elteszi a számlatömböt, hiszen az összeg bekerült a NAV-hoz. Így azonban az utas majdan nem tudja költségként érvényesíteni a taxiszámlát, hiszen az „ellenoldal”, a bevételi rész nem került be az adóhatósághoz. Hiába van beütve a pénztárgépbe.

 

Vegyük át még egyszer a helyes eljárást:

  • Ha az utas nem kér számlát (mindegy hogy készpénzzel, vagy bankkártyával fizet), akkor a viteldíjat a pénztárgépbe kell beütni, az utasnak a pénztárgépes nyugtát kell átadni.
  • Ha az utas számlát kér, és elektronikus online számlázóprogrammal történik a számla kiállítása, azt az összeget NEM kell a pénztárgépbe beütni
  • Ha az utas számlát kér, és annak kiállítása papír alapon történik, akkor azt az összeget szintén NEM kell beütni a pénztárgépbe, hanem a számlát kell feltölteni az adóhatóság e célra rendszeresített felületén (onlineszamla.nav.gov.hu)
  • Ha a taxitársaság szerződött utasáról van szó (igazolókódos, stb., társasága válogatja) az ő utazásának ellenértéke szintén bekerül elektronikus úton a hatósághoz, nem kell a pénztárgépbe beütni.
  • Ha a taxitársaság számláz a taxis nevében, az az összeg szintén ne kerüljön be a pénztárgépbe.

 

Mindenképpen komolyan kell venni a vállalkozói bevétel helyes adminisztrációját. Előfordult olyan eset, hogy az utas költségként elszámolt egy olyan taxiszámlát, amelyet a taxis „elfelejtett” feltölteni. Visszakövetve az ügyet, mind az ügyfél, mind a taxis egy több éves átfogó NAV ellenőrzést volt kénytelen elszenvedni…

-oli-

 

OldA

Recent Posts

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

22 óra ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

2 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

2 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

2 nap ago

Ez a traffipax akkor is küldheti az 50 ezres csekket, ha lassan haladsz

Franciaországban idén nyáron már élesben is működésbe lépnek azok a radarok, amelyek a túl hangos…

2 nap ago

Személyi jövedelemadó-bevallás 2024

A 2024. adóévről 2025. május 20-áig kell benyújtani a személyi jövedelemadó bevallást és megfizetni az…

3 nap ago