Az óraátállítás szabálya az, hogy a nyári időszámítás kezdete mindig március utolsó vasárnapja, a vége pedig október utolsó vasárnapja.
Így az idén a téli – vagyis a normál – időszámítás kezdete: október 29. vasárnap.
Az Európai Parlament döntése szerint 2021 lehetett volna az utolsó év, amikor még váltunk a nyári és a téli időszámítás között, de ezt járvány felülírta.
A nyári időszámítás ötletét világítási költségek csökkentése érdekében Benjamin Franklin vetette fel először 1784-ben.
1916. április 30-án a Német Császárság és az Osztrák-Magyar Monarchia alkalmazta a világon elsőként a nyári időszámítást.
Magyarországon az 1950-es években az energiaellátás nehézségeit igyekeztek mérsékelni a nyári időszámítással, amit 1958-ban felfüggesztettek, majd 1980-ban ismét alkalmazták.
Európában 1996-tól egységesítették a rendszert.
Az Európai Unió először 1980-ban hozta összhangba a nyári időszámítást annak érdekében, hogy az egységes piacon az addigi gyakorlattal ellentétben egyszerre történjen az óraátállítás tavasszal és ősszel.
Forrás: alon.hu Kép: illusztráció
A Volkswagen is beszállna a hatótávnövelt villanyautók (EREV) európai piacára, ahol eddig csak néhány szereplő…
Főtaxi sofőr toborzó nyíltnap 150 000 FORINT KEZDÉSI TÁMOGATÁSSAL!2025. április 28-án, HÉTFŐN 10:00 órakor A…
Csak ritkán hibázik a sebességmérésre felállított rendszer, de amikor megtörténik, az sokszor érdekes, tanulságos esetet…
Gyökeres változás jöhet a bulinegyedben június végétől: az Index birtokába jutott előterjesztés szerint sétálóutcává alakítanák…
A közlekedésbiztonság javítása érdekében egy új EU-s javaslat előírná, hogy a tíz évnél idősebb autók…
A gépjárműadót április 15.éig kellett befizetniük a járműtulajdonosoknak, üzemben tartóknak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) friss…