Categories: Könyvelés

Átfogó okmányellenőrzés

Túlteng a bürokrácia

 

Napjainkban egyre többen kapnak „Végzést” a települési (Budapesten a kerületi) önkormányzati hatóságtól okmányellenőrzés címszóval. Ha minden iratunk rendben van, nincs félnivalónk.

 

Vajon miért kell a taxis okmányokat ellenőrizni?

Talán az lehet az oka, hogy például a tevékenységi engedély és az arcképes taxivezetői igazolvány a kiállításától számított öt évig érvényes, és egyre többeknél mostanában jár le a határidő. Nézzük, mit kér az önkormányzat:

  • Taxis tevékenységi engedély – öt évig érvényes, lejáratának ellenőrzése érthető
  • Tevékenységi engedély kivonat – a taxigépkocsira vonatkozó engedély, érvényessége szintén öt év, ellenőrzése érthető
  • Arcképes taxivezetői igazolvány – öt évig érvényes, lejáratának ellenőrzése érthető
  • Személytaxi vezetői vizsgabizonyítvány – ellenőrzése értelmetlen, felesleges, hiszen hiánya esetén fenti taxivezetői engedélye sem lenne a vállalkozónak
  • Vállalkozói képesítés vizsgabizonyítvány – ellenőrzése értelmetlen, felesleges, hiszen hiánya esetén fenti Tevékenységi Engedélyt sem kaphatott volna a vállalkozó
  • Igazolólap személytaxihoz – ellenőrzése értelmetlen, hiszen hiányában a vállalkozó nem rendelkezne érvényes tevékenységi engedély kivonattal
  • PÁV-2 igazolás – ellenőrzése értelmetlen, felesleges, hiszen hiányában a vállalkozó nem rendelkezhetne taxivezetői igazolvánnyal.

Az ellenőrzésre kijelölt okmányok köre önkormányzatonként változik: van ahol jogosítványt, forgalmi engedélyt is kérnek, néha igazolni kell – mégpedig helyrajzi számmal (!) -, hogy a székhely használatára jogosult a vállalkozó. Na most tegye fel a kezét, aki tudja háza, lakása helyrajzi számát, vagy legalább tudja, hogy hol keresse…

 

Ezeknek az átfogó okmányellenőrzéseknek az lehet az oka, hogy a különböző hivatalok nem kommunikálnak egymással. Vagy nem fogadják el hitelesnek a másik hatóság munkáját.

 

Milyen szép is lenne, ha a hatóságok együttműködnének, ha a települési önkormányzat közvetlenül a közlekedési hatóságtól kérné le az adatokat, vagy – ez már valóban az álmok kategóriája – ha a közlekedési hatóság az engedélyek lejárta előtt egy felhívást küldene a vállalkozónak a hosszabbítás szükségességéről. Nem példa nélküli ez a dolog, hiszen például forgalmi engedélyünk, jogosítványunk, személyi igazolványunk érvényességének közelgő lejártáról már ma is kapunk tájékoztatást az ügyfélkapun keresztül…

Az önkormányzati okmányellenőrzést a dokumentumok szkennelésével, kizárólag elektronikus úton „e-papír” használatával, és AVDH hitelesítéssel lehet teljesíteni (még egy feladat a könyvelőknek). Személyes bemutatásra nincs lehetőség.

-oli-

 

OldA

Recent Posts

5000 forint és hétfőig kötelező volt befizetni: a NAV is keményen rászállhat arra, aki elfelejtette

Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…

19 óra ago

Újabb budapesti utcákban vált fizetőssé a parkolás: ezt kell tudni

Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…

19 óra ago

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

2 nap ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

3 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

3 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

3 nap ago