Idén januártól hétszeresére emelték Bukarestben az ott élők parkolási díját, ami miatt egyes körzetekben akár évi 43 ezer forintnak megfelelő összegnél is többek kell fizetniük, ebben látják ugyanis a megoldását annak, hogy a helyiek távolabb parkoljanak, és ne legyenek annyira tömöttek az utcák. Szakértők hasonlóan látják a budapesti helyzetet is, írtuk májusban, de az intézkedés elég népszerűtlen, így nem mertek hozzányúlni a kerületek. Egészen mostanáig: csütörtökön ugyanis a józsefvárosi képviselő-testület megszavazta az ingyenes lakossági parkolást átalakító, lényegében megszüntető előterjesztést, amit Pikó András kerületi polgármester és Rádai Dániel momentumos alpolgármester nyújtott be közösen – írta meg az telex.hu
Az előterjesztéshez érkeztek módosítók, de azokat nem szavazták meg, így az eredeti szöveg szerint a lakossági parkolási engedélyek támogatása az eddigi 100 százalékról 80 százalékra csökken az első autó esetén, másodiknál pedig ez akár 50 százalék is lehet.
A Színes Józsefváros azt írja a Facebookon, hogy az ősztől megújuló fővárosi parkolási zónákhoz alkalmazkodva Józsefvárosban a lakossági parkolási engedélyeket a kerületben lévő „A”, „B” és „C” zónák alapján határozzák meg. Aki az „A” zónában lakik, az évente lakásonként az első autóra 30 000 Ft-ot, a „B” zónában 24 000 Ft-ot, a „C” zónában 18 000 Ft-ot fizet.
Változtatnak azon is, hogy nem lakosokra, hanem lakásokra korlátozzák a parkolási engedélyek kiadását. A második autó tehát parkolási zónától függően ezután 75 000, 60 000, illetve 45 000 forint éves díjjal jár a kerületben.
Díjkedvezményeket is meghatároztak: pl. az orvos által kiadott igazolás benyújtásával 100 százalékos kedvezményt igényelhetnek a tartós betegségben szenvedő vagy rendszeresen járóbeteg-szakellátást igénybe vevő lakosok, illetve azok is, akik az ilyen ellátásokat igénylő lakosok szállítása érdekében érkeznek a kerületbe. Kedvezményt kaphatnak a nagycsaládosok (első autóra 90 százalékot, a második autóra 75-öt). A nyugdíjasokat is segítik, ők az első gépjárműre 90 százalékos térítést kérelmezhetnek.
A döntéshez 2021-ben a Tárkival reprezentatív kutatást végeztetett a Józsefvárosi Önkormányzat. A lakosok leginkább egy összetett parkolási rendszert támogattak, ami „figyelembe veszi a különböző parkolási igényeket”. A konkrét tervek közül azt, hogy a második autóra ne legyen automatikusan érvényes a parkolási engedély, 53 százalék támogatta, de még ennél is többen, 61 százaléknyian pártolták azt, hogy a helyi lakosok számára jelenleg elérhető ingyenes parkolást méltányos áron válthassák ki.
A kerületnek éves szinten eddig kb. 1,5 milliárd forintjába került a közterületi parkolás támogatása. Az új szabályozástól azt várják, hogy majd növekszik a helyben lakók és ott dolgozók számára is elérhető szabad helyek száma, hogy csökken a szennyezés, javul az életminőség, és több közterület szabadul fel alternatív közlekedési módokra.
Forrás:telex.hu kép: illusztráció
Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…
Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…
Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…
Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…