Categories: Könyvelés

Még mindig: kata

Kérdések, válaszok – a NAV-tól

 

Az új Kata tv. alapján továbbra is köteles vagyok az általam kibocsátott számlán feltüntetni azt, hogy „Kisadózó”?

Nem. Az új Kata tv. már nem tartalmaz ilyen előírást, így a kataalany szeptember 1-jétől az általa teljesített termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról kibocsátott nyugtán vagy számlán nem köteles feltüntetni azt, hogy „Kisadózó”.

 

Jelenleg katás egyéni vállalkozó vagyok. Nem választhatom az új katát, mert nyugdíjas vagyok, ezért szeptember 1-től az átalányadózásra szeretnék áttérni. Milyen feltételeknek kell megfelelnem ahhoz, hogy az átalányadózást alkalmazhassam?

Ha az új kata szerinti adóalanyiság választására nem jogosult vagy azt nem választó, 2022. augusztus 31-én a régi katát alkalmazó egyéni vállalkozó 2022. szeptember 1-jétől az átalányadózást választja, akkor is jogosult az átalányadózás alkalmazására, ha a régi kata alanyiságát megelőzően átalányadózó volt és az átalányadózás megszűnésének (megszüntetésének) évét követően még nem telt el négy adóév.

 

A tevékenységét szüneteltető katás egyéni vállalkozó mikor jelentheti be az átalányadó választását, ha a vállalkozása szüneteltetését követően az átalányadózást kívánja alkalmazni?

Az átalányadózás választását 2022. október 31-éig jelentheti be, akkor is, ha a bejelentés időpontjában a tevékenységét szünetelteti. Ha az átalányadózást nem választja, vagy nem választhatja, akkor a vállalkozói jövedelem szerinti adózás szabályait kell alkalmaznia 2022. szeptember 1-jétől.

 

Milyen nyilvántartási kötelezettségem van az új kata szerint?

A kisadózó egyéni vállalkozó bevételi nyilvántartást vezet, amiben időrendben, folyamatosan, ellenőrizhető módon köteles nyilvántartani és rögzíteni minden olyan adatot, ami az adókötelezettsége teljesítéséhez és a teljesítés ellenőrzéséhez szükséges.

A bevételi nyilvántartás vezetésével összefüggő kötelezettséget teljesítettnek kell tekinteni, ha a kisadózó egyéni vállalkozó az általa kiállított nyugtákat, számlákat teljeskörűen megőrzi és ezen dokumentumokból a bevétel megszerzésének időpontja hitelesen megállapítható.

A bizonylatot, a nyilvántartást a kiállítás adóévét követő 5. naptári év végéig kell megőrizni. E kötelezettség a bizonylat rontott példányára is vonatkozik.

 

Forrás: nav.gov.hu

 

 

OldA

Recent Posts

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

22 óra ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

2 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

2 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

2 nap ago

Ez a traffipax akkor is küldheti az 50 ezres csekket, ha lassan haladsz

Franciaországban idén nyáron már élesben is működésbe lépnek azok a radarok, amelyek a túl hangos…

2 nap ago

Személyi jövedelemadó-bevallás 2024

A 2024. adóévről 2025. május 20-áig kell benyújtani a személyi jövedelemadó bevallást és megfizetni az…

3 nap ago