Tegnapi írásunkban említettük, hogy az új kata-törvény szerint kizárólag főfoglalkozású egyéni vállalkozók választhatják ezt az adózási módot, nekik is újra be kell jelentkezniük (az erre a célra szolgáló nyomtatvány megjelenése augusztus 15-én várható)
Az új kata-törvényben jelentősebb változás nincsen (leszámítva azt, hogy ki választhatja), mégis vannak olyan pontjai, amelyek említést érdemelnek.
Korábban, ha valaki katás vállalkozóként talált magának egy megfelelő alkalmazotti főállást, egy egyszerű bejelentéssel elintézhette, hogy vállalkozása munkaviszony melletti, ún. „másodfoglalkoztatás” legyen. Aztán, ha mégsem felelt meg a munkahely, egy másik bejelentéssel visszaválthatott főállású vállalkozóvá. Az új kata-törvény szerint ezt majd nem teheti meg, hiszen munkaviszony mellett nem lehet katás. Ilyenkor ki kell lépnie a katából, és másik adózási formát kell választania; katába visszatérni csak a kilépés éve, plusz egy teljes adóév eltelte után lehet.
Említést érdemel a törvénynek az a pontja, amely a lakásbérbeadásról szól:
„Nem választhatja az adóalanyiságot az az egyéni vállalkozó, aki az Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke szerint 68.20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése besorolású tevékenységből az adóalanyiság választásának évében bevételt szerzett.”
A törvénynek ez a pontja arra vonatkozik, aki vállalkozási formában, üzletszerűen ingatlan bérbeadásával foglalkozik. Ugyanakkor nem tiltja meg azt, hogy a vállalkozó, magánszemélyként bérbeadja saját ingatlanát, lakását. Ebben az esetben a bérbeadásból származó bevétel nem a vállalkozás bevétele, hanem a magánszemély személyi jövedelemadó köteles jövedelme.
Nem változtak azok az esetek, amikor az adóhatóság megszűnteti a kisadózói státuszt:
Az utóbbi pontnál a határozat véglegessé válásáig még van lehetőség az adótartozást pótolni.
Nem változott a fizetendő kata összege, az továbbra is havi 50 ezer forint, megszűnt viszont az emelt, 75 ezer forintos havi adó fizetésének lehetősége.
A megszűnés és újraválasztás lehetősége is azonos az eddigiekkel:
„Az adóalanyiság megszűnésének évére és az azt követő 12 hónapra az adóalanyiság ismételten nem választható.”
-oli-
Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…
Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…
Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…
Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…