Ma már egyre gyakrabban járunk külföldön, és nem szívesen mondunk le más országban sem arról, hogy használjuk a mobiltelefonunkat vagy internetezzünk. Szerencsére a külföldi mobilhasználat – különösen az Európai Unió tagállamaiban – az utóbbi években már egyre többek számára vált elérhető és természetes dologgá. Külföldi mobilozáskor azonban néhány fontos tényezőre oda kell figyelnünk, nehogy kellemetlen meglepetések érjenek bennünket.
Jelentős lépés, hogy 2017. június 15-től a legtöbb esetben a hazai árakon használhatjuk a mobiltelefon-szolgáltatást az Európai Unió egész területén. A szolgáltatók ugyanis – néhány kivételtől eltekintve – semmilyen többletdíjat nem számíthatnak fel a hívás kezdeményezéséért, fogadásáért vagy a mobilnetezésért, azaz az otthon megszokott árakon és feltételekkel vehetjük igénybe a szolgáltatásokat az Unió más tagállamaiban barangolva is.
FONTOS! Az EU-roaming nem nemzetközi hívás!
Fontos megkülönböztetni a barangolást a nemzetközi hívásoktól. Míg a nemzetközi hívás azt jelenti, hogy valaki a saját szolgáltatója hálózatából hív valamilyen külföldi számot, a barangolás alkalmával külföldi szolgáltató hálózatából kezdeményezünk hívást vagy küldünk SMS-t. Az új szabályok tehát csak az EU-s roamingolásra vonatkoznak, a nemzetközi és az EU-n kívüli országokban történő hívások használati díjait és feltételeit továbbra is a szolgáltatók maguk állapíthatják meg, így ezek igénybevétele előtt mindig érdemes tájékozódni a szolgáltató díjszabásáról.
Milyen esetekre vonatkozik az ingyenes roaming?
Mikor számíthat fel felárat a szolgáltató a roamingolásért?
Összegezve: EU-s tagállamban való időszakos tartózkodásunk alatt a roamingszolgáltatást jellemzően az otthoni árakon és feltételekkel vehetjük igénybe, de szolgáltatónk kérhet felárat, ha a szerződési feltételeket nem tartjuk be. Érdemes részletesen tájékozódnunk szerződéskötés előtt, hogy tisztában legyünk a jogainkkal és a kötelezettségeinkkel.
Forrás: NMHH kép: Google
Csak ritkán hibázik a sebességmérésre felállított rendszer, de amikor megtörténik, az sokszor érdekes, tanulságos esetet…
Gyökeres változás jöhet a bulinegyedben június végétől: az Index birtokába jutott előterjesztés szerint sétálóutcává alakítanák…
A közlekedésbiztonság javítása érdekében egy új EU-s javaslat előírná, hogy a tíz évnél idősebb autók…
A gépjárműadót április 15.éig kellett befizetniük a járműtulajdonosoknak, üzemben tartóknak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) friss…
A Tesla számos listán állt az élen az elmúlt években, de mostanában sikerült egy olyan…
Változik a forgalmi rend a Dohány utcában: felszabadul a trolik útvonala, szélesebbek lesznek a járdák,…