Fővárosi kollégánk is így járt, és mondanom sem kell, szétaggódta magát, amíg a következő napon át tudta venni a levelet a postán. Kibontás után az aggódás csodálkozásnak adta át a helyét. A levélben leírtakkal ugyanis eddig nem találkozott. Íme a lényegi idézet:
„Az ellenőrzés tájékoztatja az adózót, hogy az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban Art.) 87.§ (1) bekezdés d.) pontja, 93.§ (5) és (5a) bekezdése, 98.§ (1) bekezdés f.) pontja, valamint a 119.§ (2) bekezdés a.) pontja alapján az adózónál adatgyűjtésre irányuló ellenőrzés során fel nem fedett próbavásárlással a számla- nyugtakibocsátási kötelezettség teljesítését vizsgálta.
A próbavásárlást végző adóellenőrök az ellenőrzés során adóhatósági intézkedést eredményező jogszabálysértést nem tártak fel. E jegyzőkönyv megállapítása alapján hatósági eljárás nem indul.
Jegyzőkönyvi záradék
Az Art.93.§ (5a) bekezdése értelmében a fel nem fedett próbavásárlás esetén az ellenőrzési jogosultságot – amennyiben az adóellenőr jogsértést nem állapít meg – a próbavásárlás befejezésekor nem kell igazolni, azt az adózó részére kézbesített jegyzőkönyv tanúsítja. Amennyiben az adóellenőr jogsértést állapít meg, az (5) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni.”
(kiemelések az eredeti levél szerint)
Miről is van szó? A NAV ellenőrei utasként beültek egy taxiba, útjuk végeztével fizettek, majd kiszálltak. Nyilván mindent szabályosnak találtak, kaptak nyugtát, vagy számlát, mert a taxis kolléga észre sem vette, hogy őt most éppen ellenőrizték! Az eredeti jegyzőkönyvben konkrét dátumok, és időpont szerepel, de így néhány hét távlatából már azt sem tudta, melyik fuvar lehetett ez. Leintették? Droszton ültek be? Rendelés volt? Megannyi megválaszolatlan kérdés. De akkor is: hogy nem vette észre?
Ez az eset is azt bizonyítja, hogy ma már bármikor alanyai lehetünk NAV vizsgálatnak úgy is, hogy nem tudunk róla.
Az ellenőrzési irányelvek szerint a pénztárgépre kötelezettek köre kiemelt terület az adóhatóság vizsgálatai során, így elsősorban a nyugtaadást vizsgálják.
Nem kell tehát feltétlenül a legrosszabbra gondolni egy NAV levél nyomán. Lehet, hogy csak arról értesítenek, hogy mindent rendben találtak.
Persze, csak ha kaptak nyugtát…
-oli-
Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…
Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…
Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…
Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…