Évről-évre felmerül a kérdés: Van még ennek bármi értelme?
Amikor még nem volt online pénztárgép, meg nem volt online számlafeltöltés, a taxióra adatai számítottak mérvadónak. Az indoklás szerint a „bevétellel való egyeztetés érdekében” évente taxaméter adómemória kiolvasást kellett készíteni, és erről a PTGTAXUZ nyomtatványon adatot szolgáltatni az állami adóhatóságnak.
Aztán az online pénztárgép megjelenésekor reméltük, hogy ez a kötelezettség megszűnik, hiszen a pénztárgép minden egyes gombnyomását regisztrálta a NAV. Adóbevallásunkat immár a pénztárgép adataival lehetett „egyeztetni”.
2020 júliusától már a magyarországi adóalanyok részére kiadott számlákról is adatot szolgáltattunk, ha azt az online pénztárgép nem tartalmazta. 2021 évtől pedig már minden bevételünket látja a NAV, függetlenül attól, hogy arról nyugtát, vagy számlát adtunk ki.
A taxiórának ma már szinte csak egyetlen funkciója van, mégpedig az, hogy az utast tájékoztassa arról, hogy mennyi viteldíjat is kell fizetnie. Logikus tehát a gondolat, hogy a taxaméter adómemóriáját már nem kell figyelemmel kísérni, hiszen abból már semmiféle releváns információ nem származik. A legtöbb taxis vállalkozó már évek óta nem is foglalkozik ezzel az adatszolgáltatással.
És mégis! Bár nem bizonyít semmit, a rendeletalkotó „elfelejtette” törölni ezt a jogszabályt. Értelme nincs, információt nem hordoz, nem kérik számon, de „kötelező”:
A jogszabály mai napon ( 2022.01.29. ) hatályos állapota.
49/2013. (XI. 15.) NGM rendelet
a taxaméterek műszaki követelményeiről, a nyugtakibocsátásra szolgáló taxaméterek forgalmazásáról, használatáról és szervizeléséről
(részletek, kiemelés tőlem)
„37. § (1) A taxaméter adómemóriáját ki kell íratni
(2) Az adómemória kiíratást a taxaméternaplóba be kell jegyezni.
(3) A taxaméter adómemóriájának kiírását az üzemeltető maga is elvégezheti vagy azzal szervizt, illetve más, szerviznek vagy műszerésznek nem minősülő személyt is megbízhat. Amennyiben az adómemória kiírást nem szerviz végzi, az üzemeltető köteles a kiírást bejegyezni a taxaméternaplóba, és arról a 26. § (1) bekezdésének megfelelő alkalmazásával adatot szolgáltatni az állami adóhatóságnak.”
Ez utóbbi bekezdés jelenti a frappáns nevű PTGTAXUZ nyomtatványon történő adatszolgáltatást. Határideje 2022. február 28.
Aki nem buldogul vele, keresse könyvelőjét.
-oli-
Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…
Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…
Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…
Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…