Categories: Könyvelés

Nyugtaadás? Számlaadás? Nehéz kérdés…

A ma megjelent „Mi legyen a pénztárgéppel?” című cikkünk kapcsán sok megkeresést kapott a szerkesztőség, erre reagálva kiegészítjük azt.

A vonatkozó rendelet a taxis vállalkozóknak nyugtaadási kötelezettséget ír elő, melyet a rendelet szerint online pénztárgéppel kell teljesíteni. Bizonyos feltételek esetén a nyugtaadási kötelezettség kiváltható számlaadással, online számlaadással az esetek nagy többségében. Ehhez többek között szükség van a vevő nevére és címére is. Erről szólt cikkünk.

Van azonban, amikor az utas nem kívánja megadni a nevét és címét a fuvar végén. Utcai leintés esetén, beülős fuvaroknál nincs a központnak megadott név és cím ami segítene.  Ebben az esetben mi a teendő? Ez a kérdés mindenkiben felmerült már, és a NAV 2013-ban meg is válaszolta a nav.gov.hu oldalán. Íme:

Itt olvashatjátok a NAV oldalán

„Kell-e pénztárgépet használni, ha mindig számlát bocsát ki az adóalany?

Az Áfa tv. 166. §-ának (2) bekezdése alapján, ha az adóalany nyugta helyett számlát bocsát ki, akkor mentesül az NGM rendeletben előírt gépi kiállítású nyugtakibocsátási kötelezettség alól.

Amennyiben az Áfa tv. 165. § (1) bekezdésének b) pontja és a 166. § (1) bekezdése alapján nyugtakibocsátási kötelezettséget keletkeztető valamennyi termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás esetében biztosítható, hogy az adóalany a termék beszerzőjének, illetve a szolgáltatás igénybevevőjének a nevét és címét, mint az Áfa tv. 169. § e) pontja szerint a számla kötelező adattartalmát képező adatot megismerje,  vagyis az adóalanynak módjában áll a 166. § (2) bekezdésének megfelelően a fenti ügyletek mindegyikéről nyugta helyett számlát kibocsátani, úgy az adóalany mentesülhet a gépi kiállítású nyugtakibocsátási kötelezettség és ezáltal a pénztárgép használata alól.

Amennyiben a kérdéses termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások mindegyike esetében nem biztosítható, hogy az adóalany a termék beszerzőjének, illetve szolgáltatás igénybevevőjének a nevét és címét megismerje (például az adóalanytól vásárló magánszemély a nevét és a címét nem adja meg), vagyis az adóalanynak az Áfa tv. 166. § (2) bekezdése alapján nem áll módjában számlát kibocsátani, úgy az adóalany az NGM rendelet 1. számú mellékletében előírt gépi kiállítású nyugtakibocsátási kötelezettség, illetve a pénztárgép használata alól nem mentesülhet.”

Fentiek alapján tehát a pénztárgép használata nem minden esetben váltható ki számlaadással, online számlázóprogram használatával! 

-oli-

OldA

Recent Posts

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

22 óra ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

2 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

2 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

2 nap ago

Ez a traffipax akkor is küldheti az 50 ezres csekket, ha lassan haladsz

Franciaországban idén nyáron már élesben is működésbe lépnek azok a radarok, amelyek a túl hangos…

2 nap ago

Személyi jövedelemadó-bevallás 2024

A 2024. adóévről 2025. május 20-áig kell benyújtani a személyi jövedelemadó bevallást és megfizetni az…

3 nap ago